NBA

Διέλυσαν τους Σέλτικς οι Μπακς του Αντετοκούνμπο

Πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο και τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +43

Ποιος περίμενε τέτοια εξέλιξη στο ντέρμπι κορυφής της Ανατολής, με τους Μπακς να μετρούν τέσσερις ήττες στα πέντε τελευταία παιχνίδια και να προέρχονται από σειρά αποκαρδιωτικών εμφανίσεων; Κι όμως, η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ξέσπασε και συνέτριψε με 135-102 τους Σέλτικς, ομάδα που έχει το καλύτερο ρεκόρ όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά σε όλο το ΝΒΑ (29-9).

Το Μιλγουόκι κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 41-23, το ημίχρονο στο +37 (75-38) και το τρίτο στο +41 (111-70), με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 43 πόντους. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο ένα σερί των Μπακς έφτασε το 25-0!

Ο Greek Freak δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί πάνω από 26 λεπτά, αλλά στο διάστημα αυτό ήταν καθοριστικός με 24 πόντους (4/5 βολές, 10/13 δίποντα), 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 4 λάθη.

Ο Μπόμπι Πόρτις είχε 28 πόντους με 5/6 τρίποντα και 12 ριμπάουντ, ενώ 21 πόντους είχε ο Ντέμιαν Λίλαρντ. Στην τελευταία περίοδο έπαιξε για 9 λεπτά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο μετρώντας 6 πόντους (3/5 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη για τους Μπακς που είχαν 18/42 τρίποντα.

Για τους Σέλτικς, που δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα, ο… Πέιτον Πρίτσαρντ ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους. Ο Τζέιλεν Μπράουν έμεινε στους 10 με 5/14 σουτ, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε μόλις 7 σε 16 λεπτά, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στους Μπακς από τη στιγμή που έγινε ανταλλαγή μέτρησε μόλις 6 πόντους με 2/9 σουτ.

Δωδεκάλεπτα: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102