ΟΦΗ

«Διπλό» στη Λαμία και πρώτη νίκη στα Play outs για τον ΟΦΗ!

Με τα γκολ των Στάικου και Phellype ο ΟΦΗ έφυγε με τη νίκη (1-2) από τη Λαμία.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής στα Play outs της Super League 1, ο ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη επικρατώντας εκτός έδρας με 1-2 επί της Λαμίας!

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Phellype στο 74΄ ήταν αρκετή ώστε να φύγουν με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους οι «ασπρόμαυροι», με τον Βραζιλιάνο επιθετικό να σημειώνει το πέμπτο γκολ σε οκτώ εμφανίσεις με τη φανέλα του ΟΦΗ. Προηγουμένως ο Lucas είχε ισοφαρίσει σε 1-1 για τη Λαμία με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ για τον ΟΦΗ το σκορ είχε ανοίξει από το πρώτο μέρος με ωραίο διαγώνιο σουτ ο Στάικος.

Με αυτήν τη νίκη ο ΟΦΗ επέστρεψε στην κορυφή των Play outs, έστω και προσωρινά, αφήνοντας πίσω του τον Αστέρα Τρίπολης που δίνει τη δική του μάχη αυτήν την ώρα κόντρα στον Ατρόμητο, ενώ η Λαμία παρέμεινε στην προτελευταία θέση των Play outs, η οποία και οδηγεί στα μπαράζ με ομάδα από τη Super League 2.

Στο μυαλό του κόουτς

Για την Λαμία ο Τζανλούκα Φέστα παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2 με τον Saranov στο τέρμα και τους Adejo, Λούκας, Σαραμαντά και Simon στην άμυνα. Bejarano, Γκέντσογλου, Bangoura και Cnunes επιλέχθηκαν στον χώρο του κέντρου, ενώ το επιθετικό δίδυμο για τους γηπεδούχους αποτελούταν από τους Romanic και Καραμάνο.

Στον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας επιφύλαξε αρκετές εκπλήξεις για την αρχική ενδεκάδα, παρατάσσοντας την ομάδα σε σύστημα 4-1-4-1 και τον Σωτηρίου κάτω από τα δοκάρια. Μαρινάκης και Γιαννούλης επιλέχθηκαν στα άκρα της άμυνας, με τους Βούρο και Πασαλίδη να απαρτίζουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή ο Mellado διατήρησε τη θέση του με τους Neira και Στάικο να βρίσκονται πιο μπροστά, ενώ στα «φτερά» φανέλα βασικού δόθηκε στους Τσιλιανίδη και Μπουζούκη. Μόνος στην κορυφή της επίθεσης διατηρήθηκε ο Phellype.

Δίχως κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία έκλεισε το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τη Λαμία να έχει μπει με περισσότερη όρεξη κυκλοφορώντας τη μπάλα με μεγαλύτερη άνεση.

Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος στο ματς στο 7΄ με τον Neira να κάνει το κοντρόλ φέρνοντας τη μπάλα στο δεξί και με σουτ εντός μεγάλης περιοχής υποχρέωσε σε σημαντική επέμβαση τον Saranov, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Έχει ισορροπήσει το ματς ο ΟΦΗ έχοντας πλέον την κατοχή της μπάλας, με τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια να πιέζουν ψηλά στο γήπεδο, ενώ την ίδια στιγμή η Λαμία έψαχνε την ευκαιρία της στην κόντρα επίθεση. Όλα αυτά έχοντας συμπληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Καλός ο ρυθμός του αγώνα, με μοναδική καλή στιγμή εκείνη του Neira στο 7ο λεπτό. Η Λαμία δεν έχει καταφέρει ακόμα να απειλήσει τον ΟΦΗ, έχοντας πατήσει όμως αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις.

Ωραία ατομική ενέργεια του Τσιλιανίδη στο 25΄ με τον μεσοεπιθετικό του ΟΦΗ να συγκλίνει από τα δεξιά και να επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση από τη Λαμία στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς με τον Bejarano να εκτελεί κόρνερ και τον Λούκας να παίρνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Γκολ για τον ΟΦΗ στο 29ο λεπτό με το όμορφο διαγώνιο σουτ του Στάικου από τα δεξιά να καταλήγει στην απέναντι γωνία του Saranov, με τον μέσο του ΟΦΗ να κάνει το 0-1 για τους Κρητικούς!

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 33΄ με τον Μπουζούκη να βρίσκει τον Neira, ο οποίος πάτησε αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά αδύναμο με τον Saranov να μπλοκάρει εύκολα. Η Λαμία είχε ξανά απάντηση στην ευκαιρία του ΟΦΗ με τον Simon να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής αλλά να μη βρίσκει στόχο. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή για τη Λαμία στο πρώτο μέρος μόλις ένα λεπτό μετά την καλή στιγμή των φιλοξενούμενων.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 40΄ με τον Simon να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί την άστοχη έξοδο του Σωτηρίου και τον Βούρο να απομακρύνει τον κίνδυνο μετά από κόρνερ που είχαν κερδίσει η γηπεδούχοι από την αριστερή πλευρά. Καλύτερη η Λαμία στα τελευταία λεπτά.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις στο πρώτο μέρος, δίχως να αλλάζει κάτι στο σκορ και το Μανούχο να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον ΟΦΗ να προηγείται 0-1.

Γκολ για τη Λαμία στο 51΄ με τον Lucas να κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ  ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους!

Δίχως σφυγμό ο ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πλήρωσε το νωθρό του ξεκίνημα δεχόμενος γκολ ισοφάρισης. Την ίδια στιγμή στο στρατόπεδο της Λαμίας άπαντες είναι ευχαριστημένοι με την εικόνα της ομάδας στο δεύτερο μέρος, αφού οι ποδοσφαιριστές του Τζανλούκα Φέστα κατάφεραν να πετύχουν το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης, έχοντας αρκετό χρόνο για να κάνουν την ανατροπή.

Πρώτη αλλαγή στον αγώνα στο 60΄ με τον Γιαννούλη να περνάει εκτός για να πάρει τη θέση του ο Weiss.

Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία στο 65΄ με τον Lucas να επιχειρεί το σουτ από τα αριστερά αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Νέες κινήσεις από πλευράς ο ΟΦΗ στο 65΄ με τον Νίκο Νιόπλια να ρίχνει στο ματς τους Λάμπρου και Toral, με τους Τσιλιανίδη και Στάικο να περνάνε εκτός. Την ίδια στιγμή η Λαμία πραγματοποίησε την πρώτη της αλλαγή με τον Bangoura να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και τον Arabuli να παίρνει τη θέση του.

Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία στο 70΄ με τον Romanic να παίζει το ένα-δύο με τον Romanic και τον τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Πολύ καλύτερη η Λαμία στο δεύτερο μέρος με τον ΟΦΗ να είναι αρκετά στατικός, δίχως φαντασία στο παιχνίδι του.

Πέναλτι για τον ΟΦΗ στο 74΄ με τον Μανούχο να βλέπει χέρι του Adejo μετά από κεφαλιά του Λάμπρου. Ο Phellype ανέλαβε την εκτέλεση ευστοχώντας από τα ένδεκα βήματα βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τον ΟΦΗ με 1-2!

Νέα αλλαγή για τον ΟΦΗ στο 78΄ με τον Νίκο Νιόπλια να αλλάζει σχηματισμό περνώντας στο ματς τον Διαμαντή στη θέση του Μπουζούκη.

Σειρά της Λαμίας να κάνει αλλαγές προκειμένου να βρει γκολ ισοφάρισης με τον Μανούσο να παίρνει τη θέση του Bejarano.

Πέντε λεπτά απομένουν χωρίς τις καθυστερήσεις στο ματς, με τον ΟΦΗ να αμύνεται και να κρατάει τη νίκη, την ίδια στιγμή που η Λαμία πιέζει για να βρει γκολ ισοφάρισης.

Μακρινό σουτ του Romanic στο 87΄ με τον Σωτηρίου να μη δυσκολεύεται έχοντας σωστή τοποθέτηση και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος για τη λήξη του αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σωτηρίου να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση στο διαγώνιο σουτ του Arabuli κρατώντας το 1-2 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Τέλος στο ματς, ο ΟΦΗ θα πάρει την πρώτη του νίκη στα Play outs επικρατώντας εκτός έδρας με 1-2 επί της Λαμίας!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Saranov, Σαραμαντάς, Adejo, Cnunes, Simon, Καραμάνος, Bejarano (80΄Μανούσος), Bangoura(65΄Arabuli), Romanic, Γκέντσογλου, Lucas

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης(60΄Weiss), Mellado, Μπουζούκης(78΄Διαμαντής), Στάικος(65΄Toral), Neira, Τσιλιανίδης(65΄Λάμπρου), Phellype