Δύο πέναλτι ήταν αρκετά για να κάνει την ανατροπή στην πρεμιέρα του το Καμερούν!

Με δύο εύστοχα πέναλτι του Αμπουμπακάρ, το Καμερούν επικράτησε 2-1 της Μπουρκίνα Φάσο.

Με το δεξί μπήκε στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής η διοργανώτρια ομάδα του Καμερούν, που παρότι βρέθηκε να χάνει από την Μπουρκίνα Φάσο, επικράτησε τελικά 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 24ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας –στην οποία η μπάλα κατέληξε δύο φορές στο δοκάρι – ο Σανγκαρέ σκόραρε με κοντινή προβολή μετά από άστοχη έξοδο του Ονάνα.

Ωστόσο, τα «λιοντάρια» έφτασαν στην ολική ανατροπή του σκηνικού πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 40’ και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο επιθετικός της Αλ Νασρ έκανε το 3-1 στο 59’, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ, με το σκορ να μην αλλάζει τελικά μέχρι το τέλος και τους Καμερουνέζους να μπαίνουν με το δεξί στον θεσμό.

Βασικός για τους νικητές έπαιξε ο Κούντε, που αντικαταστάθηκε στο 69’, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Επασί.