Δύσκολη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης

Έλτσε και Ράγιο Βαγεκάνο έπεσαν θύματα έκπληξης από Θέουτα και Χιχόν αντίστοιχα

Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην αναμέτρηση με την Καχερένιο, με τον Ιταλό προπονητή να δίνει φανέλα βασικού σε αρκετούς αναπληρωματικούς παίκτες όπως ο Λούνιν, ο Οντριοθόλα, ο Νάτσο και ο Αζάρ.

Οι «μερένχες» έχασαν αρκετές ευκαιρίες και κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη χάρη σε γκολ του Ροδρίγο στο 69ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάρλο Αντσελότι χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές από την δεύτερη ομάδα οι οποίοι έδειξαν καλό πρόσωπο και βοήθησαν ώστε το 1-0 να μείνει ως το τέλος.
Εντυπωσιακό πέρασμα από την έδρα της Καρταχένα για τη Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν ήταν καταιγιστική καθώς επικράτησε 5-1. Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 39′ με τον Βάσκεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ ανέτρεψε το σκηνικό με τον Μπαένα να ισοφαρίζει στο 49′ και τον Ντανζούμα να να ανατρέπει το σκορ στο 56′. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μοράλες έκανε το 3-1, με τους Τζουκβουέζε και Καπού να ολοκληρώνουν την συντριβή στο 85ο και το 90ο λεπτό.

Αντίστοιχη εικόνα επέδειξε και η Βαλένθια στην έδρα της Νουθία. Ο Κλάιφερτ στο 3′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο με τους Μορίμπα και Ντούρο να διαμορφώνουν το τελικό 3-0.

Τρομερό ματς στη Βαρκελώνη με την Εσπανιόλ να παίρνει την πρόκριση απέναντι στη Θέλτα έπειτα από παράταση. Ο Πασιένσια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Βίγκο στο 15′ με τον Πουάδο να ισοφαρίζει στο 53′ οδηγώντας το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς με τον Νταρντέρ στο 97′ και τον Μελαμέδ στο 117΄να διαμορφώνουν το τελικό 3-1.

«Κάζο» για την Έλτσε η οποία κατάφερε να αποκλειστεί πρόωρα από την Θέουτα της τρίτης κατηγορίας. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ρόντρι με εκτέλεση πέναλτι ο οποίος έγραψε ιστορία για την άσημη Θέουτα.

Θύμα έκπληξης έπεσε και η Ράγιο Βαγεκάνο που ηττήθηκε 2-0 στο Χιχόν από την Σπόρτινγκ. Ο Μιλοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 57′ για τους γηπεδούχους ενώ ο ίδιος παίκτης στο 88′ σφράγισε την πρόκριση για την ομάδα του Αμπελάρδο.

Μεγάλη πρόκριση και για την Λεβάντε! Τα «βατράχια» επικράτησαν 3-2 της Χετάφε εντός έδρας με λυτρωτή του Γουέσλεϊ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο οι Μαδριλένοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 34′ με γκολ του Μουνίρ, με τον Πόστιγκο να ισοφαρίζει για τη Λεβάντε στο 52′. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Μουνίρ έβαλε σε θέση οδηγού τη Χετάφε, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή χάρη σε γκολ του Μουνιός στο 63′ και του Γουέσλεϊ στο πρώτο λεπτό του εξτρά χρόνου παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16».