ΒΟΛΕΪ

Έχασε στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός

Ηττήθηκε με 3-1 σετ (23-25, 25-20, 28-26, 31-29) από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ζάκσα

Το πάλεψε πραγματοποιώντας πολύ θετική εμφάνιση, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 σετ (23-25, 25-20, 28-26, 31-29) στην Πολωνία από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ζάκσα, για την πρώτη αγωνιστική του CEV Champions League ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί κόντρα σε μία ποιοτικότατη ομάδα και παρά την ήττα, άφησαν υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας και έδειξαν ικανοί να παλέψουν στα ίσα για τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου, οι οποίες δίνουν πρόκριση.

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός, έμεινε κοντά στο σκορ και χάλασε το μπλοκ των αντιπάλων του και τελικά κατάφερε να κάνει το 1-0, επικρατώντας με 25-23.

Ωστόσο, στη συνέχεια η Ζάκσα προηγήθηκε με 13-10 και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρόλευκων», φτάνοντας στο 25-20 και ισοφαρίζοντας σε 1-1, πριν έρθει το συναρπαστικό τρίτο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι, μέχρι το 14-14.

Οι Πολωνοί με σερί 7-0 έκαναν το 22-15, όμως ο Ολυμπιακός επανήλθε και ισοφάρισε, πριν η Ζάκσα κάνει το 2-1 με 28-26. Τέλος, στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2 και 9-5, ενώ έφτασε μέχρι το 18-15, όντας στη θέση του οδηγού. Παρ’ όλα αυτά, οι Πολωνοί ισοφάρισαν σε 18-18 και το σετ οδηγήθηκε στο tie break, εκεί όπου η Ζάκσα βρήκε τις λύσεις, φτάνοντας στη νίκη με το 31-29.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 28-26, 31-29