SUPERLEAGUE 1

Έδειξε «μέταλλο» παίρνοντας σπουδαία νίκη με ήρωα Τσιλιανίδη!

Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο ΟΦΗ πήρε σπουδαία νίκη… εξάδας με 3-2 επί του Παναθηναϊκού.

Με τον Τσιλιανίδη να σκοράρει στο 90+5΄ ο ΟΦΗ πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού για την 21η αγωνιστική της Super League 1!

Με αυτήν τη νίκη οι Κρητικοί επανήλθαν σε τροχιά «εξάδας» μειώνοντας τη βαθμολογική διαφορά από τον σημερινό τους αντίπαλο και συνδιεκδικητή στα «Play offs» στον έναν βαθμό.

Οι «πράσινοι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία κυρίως λόγω της αποβολής του Villafanez με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73΄, σε σημείο του αγώνα που προηγούνταν 1-2 με αυτογκόλ του Mellado και τέρμα του Palacios, ενώ ο ΟΦΗ είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 με τον Selimovic στο 25΄. Ωστόσο στο ριπλέι φαίνεται πως υπάρχει ανατροπή με τον διαιτητή Καραντώνη να πράττει σωστά και να δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού.

Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ πίεσε και με το πρώτο γκολ του Phelyppe με τη φανέλα του ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ ο Τσιλιανίδης έγινε ο ήρωας του αγώνα για τους γηπεδούχους διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο 90+5΄ με όμορφη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 και αρκετές αλλαγές παρέταξε τον ΟΦΗ απέναντι στον Παναθηναϊκό ο Νίκος Νιόπλιας, με τον Waterman κάτω από τα δοκάρια και τους Μαρινάκη, Selimovic, Βούρο και Μπαλογιάννη (από δεξιά προς αριστερά) στην άμυνα. Στο κέντρο επέστρεψε ο Mellado, με τους Gallego και Toral να κινούνται πιο μπροστά σε ρόλο box-to-box μέσου και «δεκαριού» αντίστοιχα. Τέλος στην επιθετική γραμμή επιλέχθηκε ο Neira στην αριστερή πτέρυγα, ο Λάμπρου στα δεξιά, ενώ στην κορυφή φανέλα βασικού πήρε ο Dermishaj.

Για τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατέβασε την ομάδα του με 4-3-3 και τον Brignoli στα γκολπόστ. Στην άμυνα από δεξιά προς αριστέρα επιλέχθηκαν οι Juankar, Velez, Schenkeveld και Sanchez, ενώ η μεσαία γραμμή απαρτιζόταν από τους Mauricio, Perez, Villafanezα. Στην επιθετική «τριπλέτα» Vital και Palacios ήταν στις πτέρυγες με τον Carlitos στην κορυφή.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Toral να μη μπορεί να νικήσει τον Brignoli από θέση τετ-α-τετ μόλις στο 3΄, ενώ στην εξέλιξη της φάσης οι «απρόμαυροι» κέρδισαν φάουλ με τον Λάμπρου να επιχειρεί τη σέντρα-σουτ αλλά ο Brignoli βρισκόταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο ΟΦΗ απειλεί τον αντίπαλο του έχοντας σημαντική ευκαιρία στο πρώτο 5λεπτο για πέμπτο συνεχόμενο ματς μετά τις αναμετρήσεις κόντρα σε Απόλλων Σμύρνης, ΠΑΟΚ, Παναιτωλικό και Λαμία.

Στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο ματς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Mellado να στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 των φιλοξενούμενων στο 18ο λεπτό. Ψυχρολουσία για τον ΟΦΗ που δέχτηκε ένα γκολ κυριολεκτικά από το πουθενά.

Άμεση ήταν η απάντηση του ΟΦΗ με τον Selimovic πλάσαρε από κοντά μετά από γύρισμα του Λάμπρου και έκανε το 1-1 στο 25΄ με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν έντονα παράπονα στον διαιτητή για οφσάιντ στον Durmishaj την ώρα που επιχείρησε το σουτ ο Selimovic. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Καραντώνης, έλεγξε ο ίδιος τη φάση στο μόνιτορ και έδειξε σέντρα επικυρώνοντας το γκολ.

Σημαντική για τον ΟΦΗ η γρήγορη ισοφάριση σε έναν αγώνα που ήλεγχε από την αρχή, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο και μετά την ισοφάριση με τον Toral να ξεχωρίζει στο δημιουργικό κομμάτι και να αποτελεί έναν μόνιμο… πονοκέφαλο για την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 42ο λεπτό ο Palacios σκόραρε μετά από ολέθριο λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ με τον Juankar να κλέβει και να σερβίρει έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του για το 1-2 των «πρασίνων». Άλλη μια φάση φέτος που η άμυνα του ΟΦΗ βρίσκεται σε αδράνεια και του κοστίζει, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια και τον Πανθηναϊκό να προηγείται 1-2 στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο με το δυνατό σουτ του Villafanez να εξουδετερώνεται από τον Waterman. Οι «πράσινοι» αμύνονται κυρίως και προσπαθούν να «χτυπήσουν» στην κόντρα επίθεση τον ΟΦΗ.

Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό στο 59΄ με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει τη θέση του τραυματία Mauricio, την ίδια ώρα που ο Νίκος Νιόπλιας πραγματοποίησε διπλή αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τους Τσιλιανίδη-Phelyppe στις θέσεις τον Mellado και Durmishaj αντίστοιχα. Πλέον ο Τσιλιανίδης αγωνίζεται στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Gallegos να γυρίζει στη θέση του Mellado και τον Toral να κάνει χώρο στον Neira στη θέση του «δεκαριού».

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο ΟΦΗ κρατούσε τη μπάλα στην κατοχή του δίχως όμως να έχει φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Ο Παναθηναϊκός είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 1-3 στο 70΄ με τον Αλεξανδρόπουλο αρχικά να μη μπορεί να νικήσει τον Waterman, ενώ στη συνέχεια ο Velez έκανε την κεφαλιά σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι του Waterman.

Με δέκα παίκτες έμεινε ο Παναθηναϊκός στο 73ο λεπτό του αγώνα με τον Villafanez να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα πάνω στον Τσιλιανίδη. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πίεσε βρισκόμενος με παίκτη παραπάνω στο γήπεδο ωστόσο δυσκολευόταν να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 85΄ με τον Luiz Phelyppe να ανοίγει λογαριασμό με τα «ασπρόμαυρα» σκοράροντας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Weiss. Πρώτη ευκαιρία του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κρητικούς να βρίσκουν δίχτυα!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΟΦΗ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον De Guzman να σημαδεύει το δοκάρι και τον Brignoli ένα λεπτό αργότερα να λέει «όχι» στον Gallegos. Ο ΟΦΗ ωστόσο κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ με τον Τσιλιανίδη να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά στο 90+5΄ δίνοντας τη νίκη και τους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του μετά το τελικό 3-2!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας):Waterman, Μαρινάκης(69΄Weiss), Selimovic, Βούρος, Μπαλογιάννης, Mellado, Gallegos, Toral, Λάμπρου(69΄De Guzman), Neira(85΄Van Duinen), Durmishaj

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Brignoli, Juankar, Velez, Schenkeveld, Carlitos(69΄Ιωαννίδης), Sanchez, Ruben, Villafanez, Palacios(69΄Aitor), Mauricio(59΄Αλεξανδρόπουλος), Vital