ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έδειξε θετικά στοιχεία αλλά χρειάζεται ακόμη δουλειά!

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-2 από τη Φίτεσε στον πρώτο αγώνα προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους.

Στο Ντριέλ της Ολλανδίας ο ΟΦΗ αντιμετώπισε τη Φίτεσε στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας της κρητικής ομάδας επί ολλανδικού εδάφους. Ο Νίκος Νιόπλιας είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορες τακτικές και πρόσωπα έχοντας στη διάθεση του τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, Πασαλίδη και Φαν Ντάινεν, καθώς και τον 20χρονο αριστερό μπακ Άφολτερ ο οποίος βρίσκεται με τον ΟΦΗ στην Ολλανδία για να δοκιμαστεί από τον Έλληνα τεχνικό. Το νεότερο χρονολογικά μεταγραφικό απόκτημα του ΟΦΗ, Τζον Τοράλ, δε βρισκόταν στη διάθεση του Νίκου Νιόπλια καθώς αναμένεται να ενσωματωθεί στην αποστολή της κρητικής ομάδας αύριο Τετάρτη 14/7.

Αρκετά τα «πειράματα» αλλά και τα συμπεράσματα στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας του ΟΦΗ στην Ολλανδία με την κρητική ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 1-2 από τη Φίτεσε και τον Νίκο Νιόπλια να δίνει 45 λεπτά σε όλους τους ποδοσφαιριστές που βρίσκονταν στην αποστολή για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, θετικές εντυπώσεις άφησε και ο δοκιμαζόμενος Άφολτερ που αγωνίστηκε για 30 λεπτά. Το μοναδικό γκολ για τον ΟΦΗ σημείωσε ο Στάρτζεον στο 35΄, ενώ προηγουμένως η Φίτεσε είχε προηγηθεί στο σκορ με τα γκολ του Μάνχοφ στο 10΄ και στο 17΄.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Φίτεσε ήταν πιο κινητική, κυκλοφόρησε πιο ορθολογικά τη μπάλα. Ήταν μόλις στο 10΄ όταν η ολλανδική ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντάσα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Μάνχοφ να μη δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 1-0. Μόλις ένα λεπτό μετά το γκολ των γηπεδούχων ο ΟΦΗ είχε σημαντική στιγμή με τον Λυμπεράκη να πατάει περιοχή από τα αριστερά αλλά ο Χάγιεκ πρόλαβε τον Καστάνιος παραχωρώντας το κόρνερ. Στο 12΄ ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στον στόχο με τον Μεγιάδο να παίρνει την κεφαλιά αλλά τον Άουβεν να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Στο 17΄ η Φίτεσε διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ντάσα να κάνει το σουτ από τα πλάγια και τον Σωτηρίου να αποκρούει σε πρώτο χρόνο αλλά στη συνέχεια ο Μάνχοφ έκανε εύκολα από κοντά το 2-0 για την ομάδα του. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΌΦΗ μόλις τρία λεπτά μετά το 2-0 των Ολλανδών με τον Λυμπεράκη να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Καστάνιος να προλαβαίνει την έξοδο του Άουβεν αλλά να πλασάρει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ολλανδού τερματοφύλακα. Μία ακόμα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 22΄ με τον Φαν Ντάινεν να κάνει το σουτ από τα αριστερά και τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει δίπλα από την εστία του Άουβεν. Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 στο 35΄ με τον Καστάνιος να πραγματοποιεί σουτ από τα πλάγια, τον Άουβεν να αποκρούει αλλά στη συνέχεια ο Στάρτζεον βρισκόμενος ανενόχλητος στο πίσω δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Φίτεσε σημειώνοντας το πρώτο γκολ του ΟΦΗ στην προετοιμασία του επί ολλανδικού εδάφους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Νιόπλιας προχώρησε σε ολική αλλαγή της ενδεκάδας που ξεκίνησε στην αναμέτρηση πλην του Λυμπεράκη, δοκιμάζοντας μάλιστα τον Κοροβέση στη θέση του κεντρικού μέσου. Η πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον ΟΦΗ στο 58΄ με τον Κοροβέση να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ο Άουβεν έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 67΄ η Φίτεσε έφτασε στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γιάπι να επιχειρεί την απευθείας εκτέλεση σε φάουλ αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη. Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου με τους δύο προπονητές να έχουν προβεί σε αρκετές αλλαγές γεγονός που βοήθησε στην εν λόγω εικόνα. Στο 81΄ ο ΟΦΗ είχε σημαντική στιγμή για να ισοφαρίσει σε 2-2 με το μακρινό σουτ του Σελίμοβιτς (ο οποίος δοκιμάστηκε στη θέση του αμυντικού χαφ) να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άουβεν. Στην τελευταία τελική προσπάθεια του αγώνα η Φίτεσε απείλησε στο 85΄ με το κοντινό πλασέ του Μπαζούρ να περνάει άουτ.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Σωτηρίου(Σηφάκης 46΄), Λυμπεράκης(Άφολτερ 60΄), Βούρος(Πασαλίδης 46΄), Γιαννούλης(Διαμαντής 46΄), Μαρινάκης(Ουές 46΄), Μεγιάδο(Σελίμοβιτς 46΄), Μπαλογιάννης(Κοροβέσης 46΄), Ντε Γκούζμαν(Νέιρα 46΄), Στάρτζεον(Νοικοκυράκης 46΄), Φαν Ντάινεν(Γρίβας 46΄), Καστάνιος(Σαρδινέρο 46΄)

Φίτεσε(Τόμας Λετς): Χούβεν, Ντάσα(Γιάπι 46΄), Ντέκι(Φαν Ζούαμ 62΄), Οπέντα, Τρόνσταντ(Βρουχ 62΄), Χάγιεκ(Όροζ 46΄), Φονμόος(Τανάν 62΄), Ντόμζιονι(Μπαζούρ 62΄), Κορνέλισε, Χάουσμαν(Γκονγκ 62΄), Μάνχοφ