Εύκολη εντός έδρας νίκη για τη Μαρσέιγ, επιβλητική η Νις κόντρα στη Μπορντό!

Η Μαρσέιγ ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν επικρατώντας 3-1, ενώ η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 4-0 της Μπορντό.

Κυριαρχία Μαρσέιγ κόντρα στη Σεντ Ετιέν και εντός έδρας νίκη με 3-1. Οι Μασσαλοί άφησαν πίσω τους τα όσα δυσάρεστα έζησαν στην πρόσφατη αναμέτρηση με τη Νις και ξεπέρασαν σχετικά εύκολα το εμπόδιο των «στεφανουά».

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο τέταρτο, αλλά ο Γκεντουζί βρήκε δίχτυα στο 22ο λεπτό με το παρθενικό του γκολ στη Γαλλία. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν στη συνέχεια και μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν τους χώρους, πιέζοντας για την ισοφάριση. Αυτή δεν άργησε να έρθει με τον Κολοτζέτζακ να «χτυπάει» στο 31’ με κεφαλιά. Επτά λεπτά μετά, ο Γκεντουζί έπιασε γλυκό σουτ με το οποίο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Μαρσέιγ πήρε ξανά προβάδισμα στο 51’, όταν ο Ζέρσον σκόραρε από ασίστ του Ρονζιέ, με αποτέλεσμα να κόψει τον… βήχα της Σεντ Ετιέν, η οποία είχε αρχίσει να πιστεύει στην ανατροπή. Μάλιστα, ο Ουντέρ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 68ο λεπτό.

Παράλληλα, η Νις ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο της Μπορντό. Με τους Κλάιφερτ (7’), Γκουιρί (33’, 42’ πεν.). και Τουράμ (85′) να πετυχαίνουν τα γκολ της.