ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Εύκολη ήττα η Εθνική Εφήβων από τη «ρόχα» με σκορ 83-59

Από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Νεοκλής Αβδάλας, που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στους Ισπανούς, και γνώρισε την πρώτη της απώλεια στο Eurobasket U18 με σκορ 83-59. Στο 1-1 πλέον η Εθνική, που θέλει νίκη με τη Δανία τη Δευτέρα (24/7, 16:30, EΡΤ3) ώστε να εξασφαλίσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στον όμιλο.

Η «γαλανόλευκη» είχε πολύ θετική παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22), ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο και μετά η «ρόχα» κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, εκμεταλλευόμενη και τα τρία φάουλ με τα οποία χρεώθηκε από νωρίς ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Ο τελευταίος, σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στην Ιταλία, δεν μπόρεσε να προσφέρει στην Εθνική, κι έμεινε μόλις στους 8 πόντους με 2/5 σουτ και 4/6 βολές. Από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Νεοκλής Αβδάλας, που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Λιοτόπουλος με 10 πόντους, ενώ 8 πέτυχε ο Βασιλαντωνάκης.

Από τους νικητές, ξεχώρισαν με 14 πόντους οι Ούγκο Γκονθάλεθ και Λούκας Λανγκαρίτα, ενώ από 13 πέτυχαν οι Κόνραντ Μαρτίνεθ και Αδάι Μάρα. O τελευταίος ειδικά ήταν εξαιρετικός, καθώς κυριάρχησε στους «αιθέρες» μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και κόβοντας 3 σουτ.

To ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα απόλυτα ισορροπημένες, με τους Μάρα από την Ισπανία και Σαμοντούροβ από την Ελλάδα να δίνουν τον τόνο στα πρώτα λεπτά (9-9). Κάπου εκεί η «ρόχα» άρχισε να ανεβάζει στροφές, ξεφεύγοντας με +5 (16-11) χάρη στον Μάρι. Η Ελλάδα αντέδρασε με Αβδάλα και Αμπόσι, παίρνοντας προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-22). Ωστόσο, ο Λανγκαρίτα έβαλε τρίποντο στη λήξη και έγραψε το 23-22 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Λανγκαρίτα και Μάρα, η Ισπανία πήγε για πρώτη φορά στο +7 (33-26), με την Ελλάδα να μοιάζει μπλοκαρισμένη επιθετικά. Ο Φολγκέιρας έβαλε τρίποντο από τη γωνία, γράφοντας το 36-28, με τη «ρόχα» να βρίσκει εύκολα επιθετικές λύσεις. Το κακό διάστημα της «γαλανόλευκης» συνεχίστηκε, με τους Μαρτίνεθ και Μάρι να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (42-31), πριν ο Σεντ-Σουπερί σκοράρει 5 σερί πόντους για το 49-33. Τελικά, η ανάπαυλα βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 15 πόντους (49-34).

Μόνο χειρότερα έγιναν στο τρίτο δεκάλεπτο για την Ελλάδα τα πράγματα, αφού οι Ισπανοί με τους Γκονθάλεθ και Μάρα πρωταγωνιστές ανέβασαν τη διαφορά στους 18 (59-41). Η Εθνική κόλλησε στην επίθεση και η «ρόχα» το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 25 πόντους (66-41) μετά από καλάθι του Σεντ-Σουπερί. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν πια διαδικαστική, αφού η διαφορά είχε ξεφύγει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Γκονθάλεθ έστειλε την Ισπανία στο +27 (72-45), με τον Αβδάλα να μειώνει σε 76-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε χωρίς να αλλάξει κάτι, και οι Ισπανοί έφτασαν σε πολύ άνετη νίκη με σκορ 83-59.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59

Ισπανία (Θαμόρα): Λανγκαρίτα 14 (2/7 τρίποντα), Μάρα 13 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σεντ-Σούπερι 11 (1), Βιθέντε, Μπαρμπέρα 2, Φολγκουέιρας 6 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκαρμέντια 3 (1), Γκονθάλεθ 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάρι 7 (1), Μαρτίνεθ 13 (1), Σάλο (4 ριμπάουντ)

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χιτικούδης 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 6 , Λιοτόπουλος 10 (1/3 τρίποντα), Παρασκευόπουλος , Σπρίντζιος, Αμπόσι 2 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο) , Αβδάλας 10 (1/8 δίποντα, 8/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Καλλιόντζης 4 , Κομνιανίδης 2, Μαραγκουδάκης 7 , Σαμοντούροβ 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές,2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Βασιλαντωνάκης 8 (4 ριμπάουντ)