KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Εύκολη πρόκριση με «δύο στις δύο» νίκες επί της Αναγέννησης Καρδίτσας πήρε ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 0-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το εισιτήριο στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας «τσέκαρε» ο Παναθηναϊκός, που μετά το 4-0 της Λεωφόρου, επικράτησε και στο δεύτερο ματς επί της Αναγέννησης, φεύγοντας με 1-0 από την Καρδίτσα χάρη στο τέρμα του Παλάσιος στο 81ο λεπτό.

Μια νίκη που επαναφέρει την ηρεμία και το καλό κλίμα στο στρατόπεδο των «πρασίνων», μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες που είχαν προηγηθεί στο πρωτάθλημα. Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Λαμία στα ημιτελικά του Κυπέλλου, στον δρόμο προς τον τελικό.

Σε ένα παιχνίδι όπου αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, το «τριφύλλι» δεν έθελξε με την απόδοσή του, ωστόσο ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπορεί να κρατήσει την επιστροφή του Δημήτρη Κουρμπέλη σε επίσημο ματς μετά από 14 μήνες, αλλά και την καλή εικόνα που παρουσίασαν οι Γκατσίνοβιτς και Χατζηγιοβάνης.

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε την Αναγέννηση Καρδίτσας με σύστημα 4-2-3-1. Στην εστία βρέθηκε ο Γκέκας, με τους Κουτρουμάνο, Κοτσώνη, Λαρρέα και Γκουγκούδη στην τετράδα της άμυνας. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Μπάλλας και Πλέγας, με τους Βιδάλ και Μπαντιμπαγκά σαν αγωνίζονται στις δύο πτέρυγες. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μανιός, με τον Γκίνη να κινείται πιο πίσω σε ελεύθερο ρόλο.

Από την άλλη τώρα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε το 4-3-3, παρατάσσοντας τον Παναθηναϊκό με συνολικά εννέα αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Διούδης, με τους Σάντσες, Πούγγουρα, Σάρλια και Χατζηθεοδωρίδη να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στην τριάδα των χαφ, ο βρέθηκαν οι Αγιούμπ, με τους Βιγιαφάνιες και Γκατσίνοβιτς να παίζουν λίγο πιο μπροστά στον άξονα. Βιτάλ και Χατζηγιοβάνης ξεκίνησαν στα «φτερά» της επίθεσης των «πρασίνων», με τον Ιωαννίδη στην αιχμή του δόρατος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο δυνατά μαρκαρίσματα και από μία κίτρινη για κάθε ομάδα στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα. Με τους Γκατσίνοβιτς, Αγιούμπ και Χατζηγιοβάνη να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες βγάζοντας διάθεση και ενέργεια, ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Στο 10ο λεπτό, ο 27χρονος Σέρβος απείλησε με διαγώνιο σουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» άγγιξαν το γκολ, όταν ο δυνατό σουτ του Βιδάλ από πλάγια θέση έπειτα από ωραία κάθετη του Αγιούμπ τράνταξε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Μετά το νωθρό της ξεκίνημα, η ομάδα της Καρδίτσας άρχισε σταδιακά να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να βγαίνει στην επίθεση με οργανωμένες επιθέσεις. Στο 21′, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, με τον Διούδη να βγάζει αρχικά το δυνατό σουτ του Γκίνη από πλεονεκτική θέση, και εν συνεχεία το πλασέ του Βιδάλ να βρίσκει πάνω στον Σάντσες. Οκτώ λεπτά αργότερα ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μια… ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Γκίνη βρέθηκε στην μικρή περιοχή, με τον Διούδη να βγάζει εξ επαφής το ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του μεσοεπιθετικού των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, η Αναγέννηση είχε μια μικρή υπεροχή έναντι των φιλοξενούμενων, πιέζοντας την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» δεν κινδύνεψαν ξανά μέχρι την ανάπαυλα, αντιθέτως απείλησαν μετά από αρκετή ώρα με το ωραίο σουτ του Χατζηγιοβάνη από πλάγια θέση να περνάει πάνω από την εστία.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με όρεξη και διάθεση να παίξει γρήγορο ποδόσφαιρο ώστε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Από τα πόδια του Χατζηγιοβάνη και τις ωραίες ενέργειες και εμπνεύσεις του 24χρονου μεσοεπιθετικού ήρθαν δύο καλές στιγμές για το «τριφύλλι». Αρχικά, στο 53′ έψαξε με τη μία τον Ιωαννίδη στη μεγάλη περιοχή, όμως ο Έλληνας φορ δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χατζηγιοβάνης κινούμενος στον άξονα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, «έσπασε» δεξιά στον Ιωαννίδη, ο οποίος από πλάγια θέση νικήθηκε από τον Γκέκα.

Όσο περνούσε η ώρα, οι πολλές αλλαγές έριξαν κάπως τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στο 61′, η Αναγέννηση είχε την πρώτη και μοναδική τελική της στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Κουτσιανικούλη μετά από ωραίο «σλάλομ» από τα δεξιά να βρίσκει σε σώματα και να φεύγει εκτός.

Στο 74′, ήταν η ώρα του Δημήτρη Κουρμπέλη, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Χατζηγιοβάνη, πατώντας χορτάρι για πρώτη φορά μετά από 425 ημέρες σε επίσημο ματς, έπειτα από τον σοβαρό τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε τους τελευταίους 14 μήνες.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, η είσοδος των Αϊτόρ και Παλάσιος βοήθησε τον Παναθηναϊκό να γίνει πιο επιθετικός. Κάτι που τελικά απέφερε «καρπούς» στο 81ο λεπτό, όταν ο Ισπανός εξτρέμ κινήθηκε ωραία στα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής, εκεί όπου ο Παλάσιος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ!

Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια τεράστια ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως το εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Αϊτόρ έβγαλε εντυπωσιακά στην πάνω δεξιά του γωνία ο Γκέκας.