Έφυγε αλώβητη από το «Σαν Μαμές» η Μπαρτσελόνα

Κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) και να ξεφύγει στο +9 από τη Ρεάλ

Αγχώθηκε πολύ στην έδρα της ψυχωμένης Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά η Μπαρτσελόνα τελικά κατάφερε να πάρει τη σημαντική νίκη με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Ραφίνια, διατηρώντας τη μεγάλη υπέρ της διαφορά (+9) από τη δεύτερη της βαθμολογίας Ρεάλ Μαδρίτης και συνεχίζοντας έτσι να έχει τον πρώτο λόγο στη μάχη του τίτλου!

Η ομάδα του Τσάβι ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του, όμως είδε την ομάδα του Ερνέστο Βαλβερδε να εμφανίζεται πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος, όταν πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση και έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας συνεχώς την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να πάρουν το προβάδισμα. Ωστόσο, ο Ραούλ Γκαρθία είχε δοκάρι με κεφαλιά για τους γηπεδούχους στο 34’, πριν ο Ραφίνια σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, στο 45’+2’, βάζοντας τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αθλέτικ βελτίωσε την απόδοσή της και στα τελευταία λεπτά έφτασε «μια ανάσα» από την ισοφάριση, με τον Ινιάκι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του να ακυρώνεται μέσω VAR για χέρι του Μουνιάιν. Στο 90’+4΄ ο Τερ Στέγκεν αρνήθηκε το γκολ στον Γιούρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Γκουρουθέτα σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

Βιγιαρεάλ και Μπέτις δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την «γκέλα» της Σοσιεδάδ στην έδρα της Μαγιόρκα έτσι ώστε να μειώσουν τη βαθμολογική διαφορά τους από την πρώτη τετράδα, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Οι Ανδαλουσιανοί ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ιγκλέσιας, πριν ο Πίνο ισοφαρίσει για το «κίτρινο υποβρύχιο» στο 55’. Έτσι, η Μπέτις έμεινε στην 5η θέση
και τους 42 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ ακολουθεί με 38 βαθμούς.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Σεβίλλη, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει από το δεύτερο κιόλας λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με την Αλμερία, κατάφερε να κάνει την ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 και ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ακιέμε έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο 2’, με τον Οκάμπος να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 45’+2’ και τον Λαμέλα να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, με γκολ στο 73’.