Έφυγε με το «διπλό» από τη Γένοβα η Νάπολι, «λευκή ισοπαλία» στο Σασουολο-Σαμπντόρια!

Η Νάπολι δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε την Τζένοα εκτός έδρας (2-1) και έκανε το απόλυτο μετά από δύο αγωνιστικές. «Κόλλησε» με τη Σαμπντόρια η Σασουόλο (0-0).

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε από την Γένοβα, επικρατώντας 2-1 της Τζένοα και έκανε το 2/2 στη φετινή σεζόν.

Το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Νάπολι στο πρώτο μέρος, με τον Κώστα Μανωλά να είναι στο βασικό σχήμα στο πλάι του Καλιντού Κουλιμπαλί, που δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη! Η πίεση των «παρτενοπέι» ήταν ασφυκτική και τελικά τη λύση έδωσε ο Φαμπιάν Ρουίθ, ο οποίος με σουτάρα από τα όρια της περιοχής στο 38ο λεπτό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σιρίγκου για το 1-0.

Η Τζένοα έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και μείωσε με τον Πάντεφ, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε μετά την εξέταση του VAR, ωστόσο τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1 στο 69’ με τον Καμπιάσο! Τα πράγματα έδειχναν να ζορίζουν για την Νάπολι, αλλά ο Πετάνια με κεφαλιά στο 84ο λεπτό μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάριο Ρουί λύτρωσε τους φιλοξενούμενους για να τους χαρίσει το τρίποντο.

Στο «Mapei», Σασουόλο και Σαμπντόρια έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς με φρενήρη ρυθμό και φάσεις, αλλά το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ αφού οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν… εκνευριστικά άστοχοι! Πρώτη απώλεια για την Σασουόλο στο πρωτάθλημα που έχει 4 βαθμούς, πάντως, ενώ η Σαμπντόρια πήρε τον πρώτο της βαθμό.