ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πολύτιμος βαθμός για τον Ηρόδοτο στην Ιεράπετρα

Σημαντικός βαθμός για τον Ηρόδοτο στην Ιεράπετρα μετά το 1-1 κόντρα στον ΟΦΙ.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League 2, ο Ηρόδοτος έφυγε με σημαντικό βαθμό από την Ιεράπετρα μετά το τελικό 1-1 κόντρα στην ΟΦΙ.

Σε μια αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από τις καιρικές συνθήκες στο «Βουζουνεράκειο», καθώς στην περιοχή επικρατούσε βροχή με αρκετό αέρα, οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο με το τέλος της αναμέτρησης να μη βρίσκει κανέναν νικητή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Αντερέγκεν να αστοχεί και τον Βουό να μη μπορεί να νικήσει τον Κόρτσαμ που απομάκρυνε πάνω στη γραμμή στο 10΄ και στο 20΄ αντίστοιχα.

Ο Ηρόδοτος δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας όμως να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και να πάει με το 0-0 στην ανάπαυλα.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα του Ηροδότου άλλαξε πετυχαίνοντας γκολ με τον Χατζησάββα να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα. Όμως τα χαμόγελα για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησαν για πολύ αφού στο 53ο λεπτό ο ΟΦΙ έφερε το ματς στα ίσα με Αντερέγκεν να κάνει το 1-1 με ωραίο σουτ στην κίνηση.

Μετά το γκολ ισοφάρισης οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες, κυρίως με τους Βουό και Κατάλντι, με τον τελευταίο μάλιστα να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 90΄ μη μπορώντας να βρει δίχτυα σε κενή εστία μετά από επέμβαση του Δήμιζα σε σουτ του Μεσσιδόρο.

Με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, ο Ηρόδοτος έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί του φεύγοντας με τον πολύτιμο βαθμό από την Ιεράπετρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΙ: Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Ντε Λορέντζι, Ντι Λορέντζο(76′ Κατάλντι), Κάρδαρης, Ψάνης(73′ Καζάου), Λεμονής, Μπενίτεζ, Μεσσιντόρο, Αντερέγκεν, Βουό

Ηρόδοτος: Δημίζας, Κορτσάμ, Ρουσάκης, Καντέ(59′ Βρεττός), Χατζησάββας, Κατίδης, Χαλκιαδάκης(64′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Γκίνης, Λουμπάκης, Αποστολίδης(64′ Κοιλιάρας Δ.).