ATP

Εγκατέλειψε ο Djere, στον 2ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς είχε το προβάδισμα με σετ και με break στο 6-3, 3-2, όταν ο Djere εγκατέλειψε

Ο Έλληνας πρωταθλητής, πρωταθλητής στο Monte-Carlo το 2021 και το 2022, είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση αφού είχε το προβάδισμα με σετ και με break στο 6-3, 3-2, όταν ο Djere εγκατέλειψε ξαφνικά την αναμέτρηση.

Ο Τσιτσιπάς ήταν πάντως αισθητά καλύτερος γι’ αυτή τη μια ώρα που παίχτηκε τένις. Στο 1ο σετ αν και απώλεσε ένα προβάδισμα με 5-1, έκλεισε το σετ στο 9ο game για το 6-3.

Στο 2ο σετ βγήκε από τη δύσκολη θέση στο 4ο game, όταν αντιμετώπισε διπλό break point στο 1-2, 15-40. Ισοφάρισε σε 2-2 και στο αμέσως επόμενο game έκανε το break για να πάρει τον έλεγχο του σετ με 3-2, ωστόσο ο Djere εγκατέλειψε την αναμέτρηση ξαφνικά μετά από το break, αφού δεν είχε δώσει δείγματα για το αν αντιμετώπιζε κάποιον τραυματισμό.

Ο Τσιτσιπάς πάντως έπαιξε σε καλό επίπεδο αυτά τα 62 λεπτά που είχαμε αγώνα, για να πάρει χωρίς να κινδυνέψει την πρόκριση για τον 2ο γύρο του Monte-Carlo Masters.

Εκεί θα αντιμετωπίσει είτε τον Nicolas Jarry, είτε τον Tomas Martin Etcheverry, την Τετάρτη