GRAND SLAM

Εγκατέλειψε ο Zverev μια σπουδαία μάχη με το Nadal

Στραμπούληξε τον αστράγαλό του, και αποχώρησε από το γήπεδο με αμαξίδιο

Συγκλονιστικές εικόνες στο Philippe Chatrier, με τον Alexander Zverev να εγκαταλείπει την πολύ σπουδαία μάχη που έδινε με τον Rafael Nadal, βγαίνοντας ξανά στο τερέν με πατερίτσες, για να αγκαλιάσει τον αντίπαλό του και να χαιρετήσει τον διαιτητή και το κοινό.O Zverev έπεσε κατά τη διάρκεια ενός ράλι στο 2ο σετ της αναμέτρησής του με τον Nadal και τα πράγματα δεν φάνηκαν καθόλου καλά άμεσα, με τον Γερμανό να ουρλιάζει από τον πόνο και να φαίνεται πως πολύ δύσκολα θα συνέχιζε στην αναμέτρηση.

Για κάτι περισσότερο από 3 ώρες έμειναν στο Philippe Chatrier Nadal και Zverev, σε έναν ημιτελικό που προοριζόταν σε μια τεράστια μονομαχία, κάτω από την κλειστή οροφή λόγω της βροχής. Σε αυτό το διάστημα των τριών ωρών, δεν είχε καν ολοκληρωθεί το 2ο σετ, με τον Zverev να γυρίζει τον αστράγαλό του στον τελευταίο πόντο του 12ου game, μόλις ο Nadal έστελνε και αυτό το σετ σε tie-break και είχε το προβάδισμα με 7-6 (8), 6-6.

Το 1ο σετ κράτησε περισσότερα από 90 λεπτά, με τον Zverev να κάνει τέλειο ξεκίνημα και να παίρνει από νωρίς το break για το 2-0. Έμεινε μπροστά μέχρι το 4-2 ο Γερμανός, ο οποίος είχε εξαιρετικά υψηλά ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς και έπαιζε πολύ καλό τένις.

Λίγα λεπτά χαλάρωσης ωστόσο και ένα κακό game από τη γραμμή του σερβίς, ήταν αρκετό για να φέρει ξανά τον Nadal στο σετ, με τον Ισπανό να παίρνει πίσω το break και να ισοφαρίζει σε 4-4.

Στη συνέχεια ο Rafa προηγήθηκε με 5-4 και είχε 3 set points για να πάρει το σετ, αλλά ο Zverev άντεξε και υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 5-5. Έπειτα ο Nadal έσβησε κι αυτός 2 break points για να κρατήσει το σερβίς του και τελικά το σετ πήγε σε tie-break, όπου είχαμε μια ακόμα μεγάλη ανατροπή.

Ο Zverev έπαιξε άψογα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 6-2, ο Nadal όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και έσβησε 4 set points στη σειρά, ένα απ’ αυτά με τον καλύτερο πόντο του αγώνα, για να ισοφαρίσει σε 6-6. Στη συνέχεια ο Ισπανός είχε 3 set points, μέχρι τελικά να κλείσει το σετ στο 10-8 του tie-break.

Πολύ διαφορετικό ήταν το 2ο σετ, με τον Nadal να προηγείται με break στο 1-0 και στο 2-1, αλλά να αδυνατεί να κρατήσει το σερβίς του για 4 συνεχόμενες φορές! Ο Zverev έκανε 4 συνεχόμενα break και κράτησε για 1η φορά το δικό του σερβίς στο 5ο game, για να προηγηθεί με 3-2 και αργότερα με 4-2.

Ήταν μπροστά μέχρι και με 5-3 ο Sascha, ο οποίος όμως έκανε 3 διπλά λάθη στο game που σέρβιρε για το σετ και έβαλε ξανά τον Nadal σε αυτό. Ο Matador ισοφάρισε σε 5-5, κρατώντας για 1η φορά το σερβίς του σ’ αυτό το σετ στο 10ο game, ενώ αργότερα το έκανε ξανά για το 6-6, με το game όμως να ολοκληρώνεται μ’ αυτόν τον φριχτό τρόπο, την πτώση του Zverev στο court και τον τραυματισμό του στον αστράγαλο.

Σίγουρα δεν ήρθε όπως θα ήθελε, αλλά η πρόκριση στον τελικό του Roland Garros είναι γεγονός για τον Nadal, που θα βρεθεί για 14η φορά στην καριέρα του σε τελικό στο παρισινό Grand Slam, όπου δεν έχει χάσει κανέναν (13-0)!

Απέχει 3 ακόμα σετ από τον 14ο τίτλο του στο Roland Garros ο πολύ σπουδαίος Ισπανός τενίστας και από τον 22ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του, την ώρα που οι μεγάλοι του αντίπαλοι, Novak Djokovic και Roger Federer, έχουν από 20.

Ανήμερα των 36ων γενεθλίων του, ο Rafa βελτίωσε το αδιανόητο ρεκόρ νικών του στο Roland Garros σε 111-3, σε όλα τα Grand Slams σε 304-41, ενώ την Κυριακή θα αγωνιστεί για 30ή φορά σε τελικό Grand Slam διοργάνωσης (21-8) και για 130ή σε τελικό γενικά στο tour (91-38).