ΟΦΗ

Έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού και πάτησε «τετράδα» ο εντυπωσιακός ΟΦΗ!

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις αφού επικράτησε και του Ιωνικού με 2-1.

Σε μια αναμέτρηση με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον ΟΦΗ, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ιωνικού και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 2-1 στο «Γεντί Κουλέ», για την 11η αγωνιστική της Super League 1.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καταφέρνοντας να φτάσουν σε μια δίκαιη νίκη. Ο Ιωνικός έβαλε δύσκολα στους Κρητικούς αφού στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Άοσμαν ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του με ένα όμορφο γκολ. Εξίσου όμορφο ήταν και το γκολ με το οποίο άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, με τον Γκαγέγος να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΟΦΗ στο 43ο λεπτό του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ δεν ήταν τόσο απειλητικός όσο στο πρώτο αλλά κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης στο τέλος με τον Γιάννου να κερδίζει πέναλτι από τον Τσιγκρίνσκι και τον Λάμπρου να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα.

Θετικό πρόσημο είχε και ο Τσιλιανίδης που αγωνίστηκε για είκοσι λεπτά, έχοντας μάλιστα μεγάλη συμβολή στη φάση που οδήγησε στο πέναλτι με το οποίο πήρε τη νίκη ο ΟΦΗ!

Στο μυαλό των κόουτς

Με το κλασσικό 4-3-3 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ιωνικό. Ο Επασί επανήλθε κάτω από τα δοκάρια των «ασπρόμαυρων» με την αμυντική τετράδα να απαρτίζεται από τους Μπαλογιάννη, Διαμαντή, Βούρο και Μαρινάκη (από αριστερά προς τα δεξιά). Στο κέντρο ο Ντε Γκούζμαν μπήκε στην εξίσωση έχοντας τους Γκαγέγος και Μεγιάδο πίσω του. Ο Τοράλ μετακινήθηκε στο δεξί άκρο της επίθεσης, ενώ Λάμπρου και Φαν Ντάινεν διατήρησαν τις θέσεις τους.

Για τον Ιωνικό ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε την ομάδα του με κάποιες μικρές αλλαγές λόγω τραυματισμών, με τον Χουτεσιώτη να μένει κάτω από τα δοκάρια και τους Βαλεριάνο, Τσιγκρίνσι, Μύγα και Σάντσες στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Ντάλσιο, Ρομαό με τον Άοσμαν σε πιο ελεύθερο ρόλο, ενώ ο Μάναλης αντικατέστησε τον τραυματία Τουράμ στην αιχμή της επίθεσης, με τους Κιάκο και Λένις να τον πλαισιώνουν.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα έβαζε από νωρίς την ομάδα του Νίκου Νιόπλια σε θέση οδηγού στον αγώνα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στους «ασπρόμαυρους» με τον Τοράλ να περνάει όμορφα στον Φαν Ντάινεν και τον Ολλανδό να πλασάρει από θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Χουτεσιώτης είχε απάντηση πραγματοποιώντας την πρώτη επέμβαση του αγώνα.

Μονίμως σε θέση άμυνας οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν με γρήγορες αντεπιθέσεις αλλά τα πολλά αβίαστα λάθη είχαν ως αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να ανακτά γρήγορα τη μπάλα. Καταλυτικός παράγοντας το pressing του ΟΦΗ για γρήγορη ανάκτηση της μπάλας μόλις εκείνη χαθεί από τα πόδια των Κρητικών. Στο 18΄ ο ΟΦΗ είχε νέα ευκαιρία με τον Βούρο να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε εύκολα.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 22΄ με τον Μπαλογιάννη να δοκιμάζει το πόδι του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Χουτεσιώτη. Η πρώτη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 24ο  λεπτό της αναμέτρησης με τον Λένις να φεύγει γρήγορα σε αντεπίθεση, να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο. Η πρώτη ευκαιρία στον στόχο για τον Ιωνικό ήταν στο 33΄ με τον πιο ποιοτικό ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων, Αοσμάν, να επιχειρεί το δυνατό σουτ αλλά ο Επασί έπεσε στη δεξιά του γωνία και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στην εξέλιξη της ίδιας φάσης, σε θέση βολής βρέθηκε ο Κιάκος αλλά ο Επασί είχε και πάλι απάντηση μπλοκάροντας τη μπάλα.

Από το 30΄ και μετά ο Ιωνικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε την εστία του ΟΦΗ, την ίδια ώρα που το σύστημα του Νίκου Νιόπλια με τον Τοράλ στο δεξί άκρο της επίθεσης έδειχνε ότι δεν λειτουργεί όπως ο ίδιος θα ήθελε. Ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από ώρα με τον Γκαγέγος να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά σε φάουλ που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Λάμπρου, αλλά η κεφαλιά του Βούρου που σηκώθηκε ανενόχλητος στην «καρδία» της άμυνας του Ιωνικού έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, στο 39΄, ο Ιωνικός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μάναλη να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και τον Επασί να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση παραχωρώντας το κόρνερ.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να ανοίξει το σκορ σε καίριο σημείο του αγώνα με τον Γκαγέγος να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ για το 1-0 των γηπεδούχων! Πιο συγκεκριμένα, στο 43΄ ο Μαρινάκης επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Σάντσες να απομακρύνει σε ένα σημείο που βρισκόταν μόνο ο Γκαγέγος. Ο Χιλιανός ζύγισε το πόδι του από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με ένα ωραίο ευθύβολο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να πέφτει αλλά να μη μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Άοσμαν να κάνει το σουτ με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα δοκάρι και μέσα, με τον Επασί να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Τέταρτο τέρμα για τον Άοσμαν στο πρωτάθλημα, ένα γκολ που δεν επιτρέπει στον ΟΦΗ να πραγματοποιήσει το μεγαλύτερο ρεκόρ της ιστορίας του και να ξεπεράσει την επίδοση της σεζόν 1986-1987, όταν και είχε κρατήσει ανέπαφη την εστία του για 511 αγωνιστικά λεπτά. Ο ΟΦΗ χρειαζόταν να κρατήσει για 69 λεπτά ανέπαφη την εστία του κόντρα στον Ιωνικό ώστε να σπάσει αυτό το ιστορικό ρεκόρ, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νίκος Νιόπλιας άλλαξε το σύστημα της ομάδας του (3-4-3) περνώντας στο ματς τον Πασαλίδη στη θέση του Ντε Γκούζμαν. Ο Ιωνικός είχε νέα ευκαιρία στο 62΄ με τον Μύγα να δοκιμάζει ένα ψιλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Επασί απομάκρυνε σε κόρνερ. Πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις ο Ιωνικός που δείχνει ότι μπορεί ακόμα και να πάρει τους τρεις βαθμούς αν ο ΟΦΗ δεν είναι προσεκτικός.

Αρκετά ψηλά στο γήπεδο οι γραμμές του ΟΦΗ μετά την αλλαγή σχηματισμού, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια όμως να μην είναι απειλητική για την εστία του Χουτεσιώτη. Στο 72΄ ο Μεγιάδο επιχείρησε το σουτ από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Ο ΟΦΗ προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα του Ιωνικού, με τον Δημήτρη Σπανό να έχει κλείσει τα κενά φέρνοντας κοντά τις γραμμές της ομάδας του. Στο 76ο λεπτό ο Νίκος Νιόπλιας έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του περνώντας στο παιχνίδι τους Καμάου και Τσιλιανίδη, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να καταχειροκροτείται από τον κόσμο. Με το ματς να περνάει στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός κρατούσε εύκολα το 1-1.

Στο 83ο λεπτό ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα εντός περιοχής στον Γιάννου, αλλά διαιτητής και VAR έδωσαν σήμα να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ ζήτησε νέο πέναλτι, και πάλι πάνω στον Γιάννου, με τον Τσιγκρίνσκι να πατάει τον επιθετικό του ΟΦΗ. Η φάση επίσης πέρασε από έλεγχο, με τον Περράκη να δίνει πέναλτι αφού πρώτα είδε ο ίδιος τη φάση σε επανάληψη στο μόνιτορ! Ο Λάμπρου που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα δίνοντας το προβάδισμα νίκης με 2-1 στον ΟΦΗ με επτά λεπτά καθυστερήσεων να αναμένουν για τη λήξη του αγώνα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης ο Ιωνικός ανέβηκε στο γήπεδο μήπως και πετύχει για δεύτερη φορά γκολ ισοφάρισης, κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη με τον ΟΦΗ να παίρνει μια σημαντική νίκη και να ανεβαίνει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλας): Επασί, Μαρινάκης(76΄ Καμάου), Μπαλογιάννης, Διαμαντής, Βούρος, Μεγιάδο, Γαγιέγος, Τοράλ(76΄ Τσιλιανίδης), Λάμπρου(92΄ Ναμπί), Ντε Γκουζμάν(58΄ Πασαλίδης), Φαν Ντάινεν(58΄Γιάννου)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Άοσμαν(81΄ Βαφέας), Μάναλης, Ντάλσιο, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας(92΄ Καμπράλ), Ρομαό, Κιάκος(72΄Κάνιας), Λένις, Σάντσες(92΄ Ματσούκας)