NBA

Έκαναν break με το καλημέρα οι Χοκς στο Μιλγουόκι νίκη 116-113

Με 48 πόντους του Γιάνγκ η Ατλάντα κέρδισε για 6η φορά εκτός στα playoff

Οι Χοκς αιφνιδίασαν τους Μπακς και πήραν κεφάλι με το καλημέρα στους τελικούς της Ανατολής νικώντας με 116-113 μέσα στο Μιλγουόκι.

Ο Τρέι Γιανγκ συνέχισε τις εκπληκτικές εμφανίσεις του στα playoffs έχοντας 48 πόντους (10/12 βολές, 13/21 δίποντα και 4/13 τρίποντα), 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 41 λεπτά, αλλά ένα φόλοου κάρφωμα του Κλιντ Καπελά στα 29,8” πριν το τέλος έβαλε μπροστά την ομάδα τους που κέρδισε για έκτη φορά σε οκτώ ματς μακριά από την Ατλάντα στην post season.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε για τα «ελάφια» που έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας στα playoffs (5-1 πλέον). Είχε σε 41 λεπτά στο παρκέ 34 πόντους (6/8 βολές, 14/23 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη, ενώ πολύ καλός επιθετικά ήταν κι ο Τζρου Χόλιντεϊ με 33 πόντους και 10 ασίστ. Υστέρησε, ωστόσο, ο Κρις Μίντλετον που έμεινε στους 15 πόντους με 6/23 σουτ αστοχώντας στο τρίποντο για την παράταση και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 0/9.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο τρίτο δωδεκάλεπτο είδαν τα «γεράκια» να προσπερνούν και με +8 (78-86). Στην τελευταία περίοδο οι Μπακς έφτασαν στο 105-98 με 4:18 να απομένουν, ενώ με alley oop του Γιάννη ήταν στο 111-107 στα 2:08 πριν το τέλος, ωστόσο οι άστοχες επιθέσεις από Χόλιντεϊ, Μίντλετον και Κόνατον, αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ, στοίχισαν ακριβά στο τέλος.

Κλειδί για τους Χοκς ήταν και η παρουσία του Τζον Κόλινς με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, όπως και του Κλιντ Καπελά με 12 και 19 αντίστοιχα, ενώ ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έμεινε στους 4 πόντους με 1/6 σουτ.

Το Game 2 είναι και πάλι στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα του Σαββάτου (3:30).

Δωδεκάλεπτα: 28-25, 59-54, 85-88, 113-116.