EUROPA LEAGUE

Έκανε το 2/2 επί της Λεβερκούζεν και πέταξε στα προημιτελικά η Αταλάντα

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Αταλάντα επιβλήθηκε με 0-1 της Λεβερκούζεν. Στα προημιτελικά πέρασαν και οι Ρέιντζερς, Μπράγκα.

«Ατσάλινη» Αταλάντα, όχι απλώς άντεξε στη μεγάλη πίεση της Λεβερκούζεν, αλλά σκόραρε και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Μπογκά, επικρατώντας με 1-0 και κάνοντας δύο τις νίκες της κόντρα στους Γερμανούς (4-2 το συνολικό σκορ). Ηττήθηκε με 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, αλλά εκμεταλλεύτηκε στο υπέρ της 3-0 από τον πρώτο αγώνα στην Γλασκόβη και πέρασε χωρίς να αγχωθεί η Ρείντζερς. Άνετη πρόκριση στα προημιτελικά και για την Μπράγκα, η οποία μετά το ισόπαλο 1-1 με τη Μονακό στο Πριγκιπάτο, πήρε τη νίκη με συνολικό σκορ 3-1.

Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης η Λεβερκούζεν, πίεζε και έψαχνε διαρκώς το γκολ με το οποίο θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 8′ ο Ντιαμπί δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ-α-τετ με τον Μούσο, ενώ ο Αργεντίνος τερματοφύλακας βγήκε ξανά νικητής στο 48′, όταν ο Ντιαμπί δεν κατάφερε ξανά να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση. Τελικά, η Αταλάντα ήταν εκείνη που σκόραρε στις καθυστερήσεις του ματς, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Μπογκά!

Σαφώς πιο επιθετική στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Μπράγκα η Μονακό, πράγμα λογικό, δεδομένου πω οι Πορτογάλοι είχαν επικρατήσει με 2-0 στο πρώτο ματς. Ωστόσο, η Μπράγκα ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο «Λουί Ντε», με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Αμπέλ Ρουίθ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νέμπελ για το 0-1. Προηγούμενη με 3-0 στο συνολικό σκορ του ζευγαριού, η Μπράγκα έκανε διαχείριση στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας χωρίς άγχος την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι Μονεγάσκοι απλώς πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 90′, με κεφαλιά του Ντισασί.

Λεβερκούζεν-Αταλάντα 0-1

Το πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το… θαύμα και να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0 από τον πρώτο αγώνα κόντρα στη Ρέιντζερς, ο Ερυθρός Αστέρας. Οι Σέρβοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου, παίρνοντας το προβάδισμα στο 10’ μετά από σέντρα του Κανγκά και γκολ του Ίβανιτς, μετά από μεγάλη αδράνεια στην άμυνα των Σκοτσέζων. Κυρίαρχοι οι Σέρβοι, έχασαν ευκαιρίες και για ένα ακόμα γκολ που θα τους έβαζε δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης, όμως η Ρέιντερς τους χάλασε τη βραδιά στο 56’, όταν ο Κεντ συνεργάστηκε ιδανικά με τον Καμαρά και έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν στο 90’+1′, αλλά οι Σκωτσέζοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν την πρόκριση.