ΟΦΗ

Έκανε το καθήκον του και επιβραβεύτηκε με θέση στα Play offs!

Ο Βούρος έδωσε τη λύση στο 64΄, ενώ ο Phellype «σφράγισε» τη θέση στην εξάδα στο 73΄.

Ο ΟΦΗ ήταν ο μεγάλος νικητής της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Super League 1, με τους Κρητικούς να επικρατούν 2-0 του Απόλλωνα και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης να «τσεκάρουν» εισιτήριο στα Play offs!

Πλέον ο ΟΦΗ περιμένει με αγωνία την απόφαση για την έφεση του ΠΑΣ Γιάννινα, η οποία θα ανακοινωθεί την ερχόμενη Τρίτη (8/3).

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά… άχρωμοι στο πρώτο μέρος πετώντας ουσιαστικά το πρώτο ημίχρονο στα «σκουπίδια». Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια ανέβασαν την απόδοσή τους καταφέρνοντας με τον Βούρο στο 64΄ και τον Phellype στο 73΄ να επικρατήσουν με το τελικό 2-0 της «Ελαφράς ταξιαρχίας».

Από το 73΄ και μετά το ενδιαφέρον του ΟΦΗ στράφηκε σε ΟΑΚΑ και Πανθεσσαλικό με τον Αστέρα να γνωρίζει την ήττα με 2-1 από την ΑΕΚ και τον ΠΑΣ Γιάννινα να μένει στο 0-0 κόντρα στον Βόλο. Με αυτά τα αποτελέσματα ο ΟΦΗ μπήκε στην εξάδα βρισκόμενος στην 6η θέση με 37 βαθμούς, ενώ Αστέρας και ΠΑΣ έμειναν στους 35. Όσον αφορά τον σημερινό αντίπαλο του ΟΦΗ, ο Απόλλων έμεινε στους 13 βαθμούς και στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος, όπως παρέμεινε και στο -5 από την προτελευταία Λαμία!

Στο μυαλό του κόουτς

Στην τελευταία αναμέτρηση του ΟΦΗ στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Νίκος Νιόπλιας ξεκινάει τον ΟΦΗ με 4-3-3 και τον Epassy κάτω από τα δοκάρια, ενώ οι Μπαλογιάννης, Selimovic, Βούρος και Μαρινάκης θα βρεθούν από αριστερά προς τα δεξιά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή ξεκινούν οι Neira, Mellado και De Guzman, ενώ στα εξτρέμ βρίσκονται αριστερά ο Λάμπρου και δεξιά ο Durmishaj. Στην κορυφή της επίθεσης ξεκινάει ο Phellype.

Επιθετικό σχήμα από τον Μπάμπη Τεννέ με 4-4-2 και το δίδυμο Ιωαννίδη-Ντάουντα στην επίθεση. Στο τέρμα ο Κότσαρης, ενώ την αμυντική τετράδα συγκρότησαν οι Ντεντάκης, Άλβες, Ρόγκνε και Μπαξεβανίδης. Στη μεσσαία γραμμή ήταν οι Παμλίδης και Τσίμπσαχ, με τους Σλίβκα και Γιαννιώτα στα «φτερά».

Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να μη βρίσκει διαδρόμους πέφτοντας πάνω στη διπλή ζώνη άμυνας του Απόλλωνα. Περισσότερες φορές έχει πατήσει αντίπαλη περιοχή ο Απόλλων κυρίως από στημένες φάσεις, αφήνοντας ωστόσο τις προσπάθειές του ημιτελείς.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Λάμπρου να βρίσκει τον Neira, η κεφαλιά του οποίου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη στο 14ο λεπτό.

Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο δίχως σκορ, ενώ το 0-0 παραμένει σε ΟΑΚΑ και Πανθεσσαλικό.

Γκολ στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 25΄ κόντρα στον Αστέρα, αποτέλεσμα που ευνοεί τον ΟΦΗ.

Δίχως φαντασία μέχρι τώρα στο παιχνίδι του ο ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να μην έχουν καταφέρει να τεστάρουν τα αντανακλαστικά του Κότσαρη ακόμη. Μία κεφαλιά εκτός εστίας μετράει στο πρώτο μισάωρο η ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Λάμπρου να κόβει στο πέναλτι, τον De Guzman να πλασάρει, αλλά ο Τσιλούλης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας παραχωρώντας το κόρνερ. Πιέζει περισσότερο τώρα ο ΟΦΗ.

Παραμένει κάτω του μετρίου η εικόνα του ΟΦΗ επιθετικά με το ημίχρονο να τελειώνει δίχως κάποια μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Δίχως αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα με τον Γιαννιώτα να κάνει χώρο για την είσοδο του Παμλίδη στον αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 52΄ με τον Durmishaj να κάνει την παράλληλη μπαλιά και τον Phellype να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι αλλά να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε στέλνοντας τη άουτ. Νέο σουτ του Phellype τρία λεπτά αργότερα, άουτ η μπάλα.

Πιο κινητικός ο ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος, με τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια να δημιουργούν καλύτερες προϋποθέσεις για γκολ.

Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης, με τους «Αρκάδες» να ισοφαρίζουν σε 1-1 την ΑΕΚ. Ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες, ένα γκολ του ΟΦΗ θα του δώσει θέση στην εξάδα.

Ο ΟΦΗ απειλεί ξανά με τον Phellype να μη βρίσκει για τρίτη φορά εστία, από πλάγια θέση αυτήν τη φορά στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Γκολ για τον ΟΦΗ στο 64΄ με τον Βούρο να στέλνει τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα του Κότσαρη μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα! Ο αρχηγός των γηπεδούχων είναι και αυτός που λύνει τον γόρδιο δεσμό για τον Νίκο Νιόπλια και τον στέλνει αυτήν τη στιγμή στα Play offs.

Γκολ για τον ΟΦΗ με τον Phellype να νικάει με δεύτερη προσπάθεια τον Κότσαρη, μετά από πάσα του De Guzman στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό του ΟΦΗ να κάνει το 2-0 για τους «ασπρόμαυρους» στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτη αλλαγή από πλευράς ΟΦΗ στο 75΄ με τον Μπουζούκη να παίρνει τη θέση του De Guzman, ενώ την ίδια ώρα αλλαγή έκανε και ο Μπάμπης Τεννές ρίχνοντας στο ματς τον Παπαγεωργίου στη θέση του Τσίμπσαχ.

Νέα αλλαγή για τους «ασπρόμαυρους» με τον Λάμπρου να περνάει εκτός και τον Τσιλιανίδη να μπαίνει στη θέση του.

Συμπληρώθηκαν 80 λεπτά αγώνα, με το 1-1 να παραμένει στο ΟΑΚΑ και το 0-0 στο Βόλο. Ο ΟΦΗ κρατάει στα χέρια του

Γκολ για την ΑΕΚ στο 82ο λεπτό με τον Τζαβέλλα να κάνει το 2-1 για την «Ένωση». Πλέον το ενδιαφέρον του ΟΦΗ στρέφεται μόνο στο ματς του Βόλου.

Διπλή αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια στο 84΄ με τους Neira και Durmishaj να αποχωρούν, ενώ Στάικος και Kamau έκαναν την είσοδό τους στον αγώνα.

Ο ΟΦΗ διαχειρίζεται εξαιρετικά το προβάδισμά του, την ίδια ώρα και με τις αναμετρήσεις να έχουν μπει στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στο 0-0 με πέντε λεπτά να απομένουν.

Τέλος στις αναμετρήσεις, ο ΟΦΗ είναι στην έκτη θέση του πρωταθλήματος παίρνοντας την τελευταία θέση που οδηγεί στα Play offs της Super League 1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Selimovic, Μπαλογιάννης, Mellado, De Guzman(75΄Μπουζούκης), Neira, Λάμπρου(78΄Τσιλιανίδης), Durmishaj, Phellype

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Αλβες, Ρόγκνε, Μπαξεβανίδης, Παμλίδης, Τσίμπσαχ(75΄Παπαγεωργίου), Σλίβκα, Γιαννιώτας(46΄Παμλίδης),  Ντάουντα(53΄Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης