WTA

Εκτός ημιτελικών η Σάκκαρη

Γνώρισε την ήττα από τη Βραζιλιάνα τενίστρια Haddad Maia με 6-4, 4-6, 6-3

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς από τη Haddad Maia για την ήττα της πριν λίγους μήνες στο Μαϊάμι, γνωρίζοντας ξανά την ήττα από τη Βραζιλιάνα τενίστρια με 6-4, 4-6, 6-3.

Ήταν μια μεγάλη μάχη που ξεπέρασε τις 2,5 ώρες σε διάρκεια, με τη Μαρία να μένει πίσω με σετ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο Νότιγχαμ. Η Haddad Maia έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης για το 4-2 και κράτησε το σερβίς της μετά από ένα μεγάλο game σε διάρκεια, για να φτάσει στο 5-2.

Η Σάκκαρη κατάφερε να μειώσει σε 5-4, όταν όμως σέρβιρε για την παραμονή της στο σετ υπέστη το break και τελικά έχασε αυτό το σετ με 6-4.

Κλειστό ήταν και το 2ο σετ, με τη Haddad Maia να σβήνει 2 break points στο 1o game και ακόμα ένα στο 5ο game, για να προηγηθεί με 1-0 και με 3-2 αντίστοιχα. Τελικά το break ήρθε για τη Μαρία στο 7ο game, με την Ελληνίδα να παίρνει το πρώτο της προβάδισμα στο σετ για το 4-3 και να το διατηρεί, αφού δεν επέτρεψε στην αντίπαλή της να φτάσει σε break point σ’ αυτό το σετ.

Στο αποφασιστικό σετ η Haddad Maia ήταν η πρώτη παίκτρια που πίεσε και είχε 3 ευκαιρίες για break στο 2ο game. Η Σάκκαρη τις έσβησε όλες και κράτησε το σερβίς της για το 1-1. Τα πράγματα άλλαξαν για τα καλά και έγειραν προς το μέρος της Βραζιλιάνας μετά το 8ο game, στο οποίο η Σάκκαρη είχε 6 χαμένες ευκαιρίες για να το κλείσει και να ισοφαρίσει σε 4-4, με αποτέλεσμα να υποστεί τελικά το break και να μείνει πίσω με 3-5.

Υπήρξε και εκνευρισμός σε εκείνο το σημείο για τη Μαρία, που βρήκε “unfair” τη συμπεριφορά και τις παρατεταμένες “κραυγές” τις Haddad Maia στα χτυπήματά της. Στο επόμενο game η Βραζιλιάνα σέρβιρε για τη νίκη και η Σάκκαρη έφτασε σε 2 break back points, τα έχασε όμως, ένα από αυτά με αβίαστο λάθος, ενώ είχε βγάλει την Haddad Maia εκτός γηπέδου και είχε ανεβεί στο φιλέ για ένα φαινομενικά εύκολο τελείωμα.

Τελικά η Βραζιλιάνα ισορρόπησε το game, είχε και ένα χαμένο match point και στη 2η ευκαιρία της κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη και να παραμείνει αήττητη απέναντι στη Σάκκαρη, στην 3η τους συνάντηση.

Αυτή ήταν η 4η Top 10 νίκη και παράλληλα η 4η Top 5 νίκη για τη Haddad Maia, που όσες φορές κέρδισε Top 10 τενίστρια ήταν και στο Top 5. Για φέτος ήταν η 2η, μετά από την άλλη νίκη που είχε κάνει επί της Σάκκαρη στον 2ο γύρο του Miami Open.

Στα ημιτελικά του Nottingham Open, η 26χρονη Βραζιλιάνα, Νο.48 στον κόσμο και Νο.7 στο ταμπλό, θα αντιμετωπίσει την Tereza Martincova. Η Τσέχα έχει πολύ καλές επιδόσεις στο γρασίδι και ακόμα δεν έχει χάσει σετ στο τουρνουά, ενώ σήμερα απέκλεισε τη Νο.4 του ταμπλό, Shuai Zhang, με 6-3, 6-2.

Για τη Σάκκαρη ήταν μόνο η πρώτη εβδομάδα στη σεζόν του γρασιδιού και είχε έναν καλό απολογισμό, δίνοντας τρια παιχνίδια στα μονά και ένα στα διπλά. Την επόμενη εβδομάδα η Ελληνίδα τενίστρια θα αγωνιστεί στο 500άρι του Βερολίνου, όπου θα είναι στο Νο.2 του ταμπλό πίσω μόνο από την Ons Jabeur.