Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Μπάγερν

Επικράτησε με 74-65 της ουραγού Ζαλγκίρις στο Μόναχο

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες για την Μπάγερν, με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να επικρατεί με 74-65 της Ζαλγκίρις στο Μόναχο διπλασιάζοντας τις φετινές της νίκες επί των Λιθουανών (είχε επικρατήσει και στο Κάουνας με 75-73).

Στο 8-10 πλέον το ρεκόρ της Μπάγερν, η οποία απόψε είχε ως κορυφαίους τους Γιάραμαζ (ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 16π και 3/5 τρίποντα), Λούτσιτς (12π), Ρούμπιτ (11π, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Όμπστ (11π). Πολυτιμότερος ο Νίμπο (14π, 9 ριμπάουντ) για τη Ζαλγκίρις, η οποία γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση και παραμένει ουραγός με ρεκόρ 3-14.

«Μουδιασμένες» στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, πέτυχαν από ένα καλάθι στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, ενώ η Μπάγερν ήταν εκείνη που πήρε την πρώτη διαφορά, 11-5 στο 6’, με πρωταγωνιστή τον Γιάραμαζ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έμειναν σχεδόν δύο λεπτά χωρίς να σκοράρουν ούτε έναν πόντο, για να… «σπάσει το ρόδι» ο Γουέμπστερ της Ζαλγκίρις με ένα εύστοχο τρίποντο για το 11-8, 3:45 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με βραχεία κεφαλή (16-15).
Αμφίρροπο το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Ζαλγκίρις βρίσκεται πίσω στο σκορ με 19-17 στο 12’, αλλά στη συνέχεια να φτιάχνει ένα σερί 9-0 με πρωταγωνιστές τους Νίμπο και Γουέμπστερ, παίρνοντας έτσι προβάδισμα 7 πόντων στο 14’. Άστοχες σε γενικές γραμμές οι δύο ομάδες, με την Μπάγερν να αντιδρά και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο (34-33).
Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους και με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Λούτσιτς και Ντεσόν Τόμας, να φτιάχνουν τη μεγαλύτερη διαφορά έως τότε στο παιχνίδι (+11, 55-44 στο 28’). Εκεί η Ζαλγκίρις αντέδρασε, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και μειώνοντας την διαφορά στους 7 (61-54) με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να μειώνει στους 5 (61-56 στο 31’) με τον Λεκαβίτσιους να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους, όμως από εκεί και πέρα η Μπάγερν πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω. Με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Γιάραμαζ και ακόμα ένα του Γουέιλερ-Μπαμπ έκανε το 70-58 στο 34’. Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν έδειχναν ικανοί να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το τελικό 74-65 υπέρ της Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65

Μπάγερν Μονάχου-Ζαλγκίρις 74-65