Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ 89-82 με τον Κολοσσό Ρόδου

Βελτίωσε το ρεκόρ του σε 9-7

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μέχρι με και με διαφορά 26 πόντων στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου, ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας ωστόσο να πάρει τη νίκη με 89-82, για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στον Ιωνικό, βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 9-7 και ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Κολοσσός έπεσε στο 8-7, ενώ έχασε και τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Φράνκε (21π.), Πόλι (15π. με 4/6 τρίποντα) και Χαντς (14π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Κόφεϊ (20π, 16 ριμπ.) και Τζέιμς (16π, με 5/6 τρίποντα).

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Κολοσσό, ο οποίος πήγε στο 3-9 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 11-1, πήγε στο +4 (14-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και χάρη στα τρίποντα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο «Δικέφαλος του Βορρά» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 (44-19), στο 15’. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα του ματς, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +19 (52-33).

Το… πάρτι του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τους Φράνκε και Μαργαρίτη να τον στέλνουν στο +26 (66-40), στο 25’. Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Λυκογιάννη χαλάρωσαν, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να ψαλιδίζει τη διαφορά (67-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Ροδίτες είχαν το μομέντουμ του ματς και στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και με πρωταγωνιστή τον Κόφεϊ πλησίασαν στο -12 (74-62), στο 33’. Ο Σλαφτσάκης έδωσε προσωρινή «ανάσα» στον ΠΑΟΚ, αλλά τα τρίποντα του Γιανγκ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (76-68), στο 35’. Με ένα σερί 4-0 οι γηπεδούχοι πήγαν στο +12 (80-68), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δικό τους 8-0 (82-74), μέχρι το 37’. μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα ο Κολοσσός πλησίασε μειώνοντας σε 86-82 με τρίποντο του Τζέιμς και βολές τους Κόφεϊ, όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε και τελικά πήρε τη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82