Επική ανατροπή και πρόκριση στα πέναλτι για τη Λίβερπουλ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρέθηκε να χάνει 1-3 στο ημίχρονο, όμως κατάφερε να προκριθεί στη διαδικασία των πέναλτι!

Πήγε στην… κόλαση και γύρισε η Λίβερπουλ κόντρα στη Λέστερ, για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας, μιας διοργάνωσης που έπειτα από τέσσερα συναπτά έτη, δεν θα βγει νικητήρια η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «αλεπούδες» άνοιξαν το σκορ με ωραίο τελείωμα του Βάρντι στο 9′, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 19ο λεπτό, ο Άλεξ Όξλειντ-Τσάμπερλεϊν μείωσε σε 1-2, μέχρι να επαναφέρει με δυνατό σουτ τη διαφορά των δύο τερμάτων, ο Μάντισον στο 33′.

Ο Ντιόγκο Ζότα ήταν εκείνος που μείωσε εκ νέου για τους γηπεδούχους στο 68′, ενώ ο Τακούμι Μιναμίνο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Μπορεί ο Ιάπωνας να αστόχησε στη δική του εκτέλεση, όμως με τον Τόμας να βλέπει τον Κέλεχερ να σταματά τη δική του προσπάθεια, και τον Μπερτράν να μην βρίσκει στόχο, η Λέστερ βρέθηκε πίσω στο σκορ, στη «ρώσικη ρουλέτα».

Ο Ντιόγκο Ζότα ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση του τελευταίου πέναλτι, βρίσκοντας δίχτυα, με το Άνφιλντ να «εκρήγνυται» και την ομάδα του Κλοπ να προκρίνεται στην επόμενη φάση.