Επιστροφή στις νίκες για Ρεάλ

Το γκολ του Μιλιτάο από το 3′ αρκούσε για τη Ρεάλ κόντρα στη Χετάφε (0-1)

Με την ψυχολογία στα ύψη θα πάει στο εντός έδρας clasico της επόμενης Κυριακής (16/10, 17:15) η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της La Liga επικράτησε… σβηστά 1-0 φιλοξενούμενη από τη Χετάφε.

Έτσι, το σύνολο του Κάρλο Ανσελότι -ο οποίος ξεκούρασε τον Καρίμ Μπενζεμά– επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα (είχε μεσολαβήσει και το μεσοβδόμαδο 2-1 επί της Σαχτάρ), μετά τη μοναδική του φετινή απώλεια, κόντρα στην Οσασούνα (1-1). Πλέον, ανέβηκε στους 22 βαθμούς και, έστω και προσωρινά, στο +3 από την Μπαρτσελόνα (ματς λιγότερο), η οποία την Κυριακή (9/10) υποδέχεται τη Θέλτα.

Στα του ματς, η Ρεάλ βρήκε γκολ από τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 3′, λοιπόν, ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Μιλιτάο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Ένα τέρμα που φάνηκε υπεραρκετό στους φιλοξενούμενους. Έκτοτε, έσβησαν… μηχανή διαχειριζόμενοι κατά βάση το προβάδισμά τους. Εξαίρεση αποτελούν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους. Αρχικά, στο 48′, η Ρεάλ με την τριπλή προσπάθεια, από τους ΡοντρίγκοΤσουαμενί και Μόντρις. Για να απαντήσει η έτερη ομάδα της Μαδρίτης με το σουτ εκτός περιοχής από τον Αλενιά (49′) και τη φάση του Ντουάρτε στο 51′.

Στο 57′ ο Ροντρίγκο επωφελήθηκε από τις κόντρες, για να πλασάρει εύστοχα για το 2-0. Σε μια φάση ωστόσο που ήταν εκτεθειμένος, με το γκολ να ακυρώνεται -ορθώς- μέσω VAR. Έπρεπε να φτάσουμε στο 78′ για την επόμενη καλή στιγμή, με ένα μακρινό τελείωμα από τον Βαλβέρδε. Η Χετάφε -η οποία έμεινε στη 16η θέση με επτά βαθμούς– στα τελευταία λεπτά μετέφερε την πίεση στα αντίπαλα καρέ μέσω στατικών φάσεων, με το 0-1 όμως να διατηρείται μέχρι το φινάλε.