Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ, επικράτησε 2-1 της Άουγκσμπουργκ

Σκόραρε ο Μαυροπάνος στη νίκη της Στουτγκάρδης

Στόχος της Ντόρτμουντ ήταν να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της μέχρι τη διακοπή του πρωταθλήματος με τις λιγότερες δυνατές απώλειες, από τη στιγμή που απουσιάζει με τραυματισμό ο ηγέτης της, Έρλινγκ Χάαλαντ. Βάσει αυτού, έδειξε αντίδραση μετά την ήττα από την Γκλάντμπαχ και επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ, επικρατώντας 2-1.

Μόλις στο 10’ ο Ραφαέλ Γκερέιρο άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο στο 35’ ο Ζεκίρι ιοοφάρισε στο 35’, βάζοντας έξτρα άγχος και πίεση στην Ντόρτμουντ. Παρ’ όλα αυτά, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’ ο Γιούλιαν Μπραντ, εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ρόις (πρώτος παίκτης στην ιστορία της Ντόρτμουντ που καταγράφει πάνω από 100 γκολ και ασίστ) και με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακή ήταν η Γκλάντμπαχ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, που επικράτησε 3-1, έφτασε στην τρίτη νίκη της στα τέσσερα τελευταία ματς και κυρίως έδωσε συνέχεια στην επικράτηση της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Άντι Χίτερ ήταν εντυπωσιακή από τα πρώτα λεπτά, καθώς Εμπολό (5’) και Χόφμαν (7’) είχαν διαμορφώσει από νωρίς το 0-2, αλλά ο Βάλντσμιντ μείωσε στο 24’, βάζοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 76’ ο Λακρουά άφησε τη Βόλφσμπουργκ με 10 παίκτες, αλλά ο Στιντλ νικήθηκε από τον Καστέλς σε εκτέλεση πέναλτι. Τελικά, το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 95’ από τον Σκάλι σε εξαιρετική αντεπίθεση.

Η Στουτγκάρδη επικράτησε 3-1 της Χόφενχαϊμ, αλλά η πραγματική είδηση ήταν το γκολ του Μαυροπάνου, καθώς με εξαιρετική προσπάθεια στο 60’ της αναμέτρησης κατάφερε να διαμορφώσει το 2-0.