ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εργοτέλης: Έχασε ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες, έχασε και τον αγώνα!

Ο Εργοτέλης ήταν άστοχος γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στην Καλαμάτα.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 2, ο Εργοτέλης γνώρισε την δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα, με την Καλαμάτα να επικρατεί στην έδρα της με 2-0 των «κιτρινόμαυρων».

Ο Εργοτέλης αν και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ήταν άστοχος δίχως να καταφέρει να μετουσιώσει τις στιγμές του σε γκολ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου αποκτώντας ψυχολογία στη συνέχεια. Ο Εργοτέλης αν και προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, δεν τα κατάφερε, με τον Αναστασόπουλο να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ από το κέντρο του γηπέδου στις καθυστερήσεις του αγώνα «σφραγίζοντας» τη δεύτερη σερί νίκη της Καλαμάτας στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν καλός με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων στις αντίπαλες εστίες. Η πρώτη σημαντική στιγμή στον αγώνα ανήκε στον Εργοτέλη με τον Κόνραντ να σεντράρει και τον Αναστασόπουλο να απομακρύνει την κεφαλιά του Κόκκινου. Ο Εργοτέλης πατούσε καλύτερα στο γήπεδο όσο περνούσε η ώρα αλλά Κόνραντ και Κόκκινος σπατάλησαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Μαρκόφσκι έκανε το 1-0 για τη «Μαύρη Θύελλα» βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του την χειρότερη στιγμή για τον Εργοτέλη.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα κρατούσε με σχετική ευκολία το υπέρ της σκορ, με τον Εργοτέλη να απειλεί για πρώτη φορά στο 64ο λεπτό με τον Κόατενγκ να πλασάρει και τον Ταΐρη να απαντάει αποσοβώντας τον κίνδυνο για τους γηπεδούχους.

Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ούτε στο 78΄ όταν ο Ποζατζίδης έκανε το σουτ αλλά αστόχησε. Με τον χρόνο να στερεύει, ο Αναστασόπουλος ήρθε στο 91΄ να «σβήσει» τις Ελπίδες των «κιτρινόμαυρων» πετυχαίνοντας -ίσως- το γκολ της χρονιάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το κέντρο κρεμώντας τον τερματοφύλακα Τσέλιο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τον Εργοτέλη να γνωρίζει την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, την ίδια ώρα που για την Καλαμάτα αυτό ήταν το δεύτερο σερί «τρίποντο».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωσταντινόπουλος, Bakayoko, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Moser, Τσαγκαλίδης (Σκεντεράι 77’) Alves, Παυλίδης (Mavinga 70’) Dias, Markovsk

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 78’) Κόλα (Πατρινός 78’) Mico, Σαρρής, Βουτσάς (Μπουτσάκης 57’) Πέϊος, Κοκκίνης (Κωστάνασιος 46’) Conraad, Hossam (Kwateng 57’).