ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Εργοτέλης και Χανιά για «Play offs», Ιωνικός για απευθείας άνοδο!

Δύο οι εκπρόσωποι της Κρήτης στα «Play offs» της Super League 2!

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League 2 Εργοτέλης και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στην έδρα της δεύτερης, ενώ τα Χανιά επικράτησαν επί του Απόλλων Λάρισας με 2-1 και ο ΟΦΙ ηττήθηκε στην έδρα του με 1-2 από την Ξάνθη. Στην πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής ο Ιωνικός πήρε «διπλό» τίτλου επικρατώντας με 1-2 επί του Λεβαδειακού, στη Ρόδο ο Διαγόρας επικράτησε με 2-0 επί των Τρικάλων, ενώ στην Άρτα Καραϊσκάκης και Δόξα Δράμας έμειναν ισόπαλοι στο 1-1!

Εξασφάλισε την είσοδο του στα «Play offs» ο Εργοτέλης!

Στην Πάτρα Παναχαϊκή και Εργοτέλης παρατάχθηκαν στο γήπεδο της Αγυιάς με μοναδικό στόχο τη νίκη! Η Παναχαϊκή χρειαζόταν τους τρεις βαθμούς με τους οποίους θα επέστρεφε στην πρώτη «εξάδα» του πρωταθλήματος, ενώ ο Εργοτέλης με δική του νίκη θα «κλείδωνε» τη συμμετοχή του στα «Play offs» για την άνοδο στη Super League 1. Το τελικό 1-1 άφησε ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους καθώς με τον βαθμό της ισοπαλίας ο Εργοτέλης εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα «Play offs», ενώ η Παναχαϊκή θα μάθει την τελευταία αγωνιστική αν θα είναι εκείνοι που θα συμπληρώσει την πρώτη «εξάδα» του πρωταθλήματος ή ο Διαγόρας Ρόδου!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που πίεζε για να σκοράρει αλλά η Παναχαϊκή ήταν εκείνη που βρήκε το γκολ με τον Αραβίδη στο 13΄ να κάνει το 1-0 για τους Πατρινούς με κοντινή προβολή. Τρία λεπτά μετά το γκολ τους οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μπάτζιο να στέκεται τυχερός στέλνοντας τη μπάλα, άθελα του, στο δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Ο Εργοτέλης απείλησε στο 27΄με τον Κωστανάσιο να έχει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 1-1 αλλά η κοντινή προβολή του έφυγε ψηλά πάνω από την εστία του Κολοβούρη! Ότι δεν κατάφερε στο 27΄ ο Κωστανάσιος, το κατάφερε στο 31΄ ο Κόνραντ με τον επιθετικό του Εργοτέλη να πηδάει ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1 για την ομάδα του Ηρακλείου. Στα επόμενα λεπτά και μέχρι την ανάπαυλα καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια σημαντική ευκαιρία με το σκορ να μένει στο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τόσο ο Εργοτέλης, όσο και η Παναχαϊκή. Στο 74΄ η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι με τον Γιούση να ανατρέπεται εντός της μεγάλης περιοχής από τον Ποζατζίδη αλλά ο Αραβίδης που ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου. Με τον Εργοτέλη να βολεύεται και με τον βαθμό της ισοπαλίας, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη διαχειρίστηκε σωστά το αποτέλεσμα κρατώντας το 1-1 μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Με την ισοπαλία στην Πάτρα ο Εργοτέλης εξασφάλισε μια θέση στα «Play offs» της Super League 2, ενώ την τελευταία αγωνιστική Παναχαϊκή και Διαγόρας Ρόδου θα δώσουν τη δική τους μάχη για το ποια από τις δύο ομάδες θα βρεθεί στην πρώτη «εξάδα» του βαθμολογικού πίνακα.

«Σφράγισαν» τη συμμετοχή τους στα «Play offs» τα Χανιά!

Τα Χανιά στον σημερινό αγώνα με αντίπαλο τον Απόλλων Λάρισας είχαν μοναδική ευκαιρία για να οριστικοποιήσουν τη συμμετοχή τους στα «Play offs» ανόδου! Ο Απόλλων Λάρισας παρότι δεν έχει ουσιαστικούς στόχους μιας και δεν διεκδικεί είσοδο στα «Play offs», αλλά ούτε κινδυνεύει με υποβιβασμό, έχει δείξει ότι παλεύει όλες τις αναμετρήσεις του γεγονός που δεν θα έκανε εύκολο το έργο των γηπεδούχων. Το ίδιο έγινε και σήμερα με τον Απόλλων Λάρισας να είναι ανταγωνιστικός αλλά οι γηπεδούχοι, που ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ήταν εκείνοι που επικράτησαν με 2-1 και πήραν τους τρεις βαθμούς με του οποίους έφτασαν τους 34 και «σφράγισαν» τη συμμετοχή τους στα «Play offs» της Super League 2!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα Χανιά πίεζαν τον αντίπαλο τους με αποτέλεσμα να πετύχουν το γρήγορο γκολ. Πιο συγκεκριμένα, στο 8΄ ο Μπραμπίγια έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και πέτυχε ένα φανταστικό γκολ στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Αστρά για το 1-0! Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ αφού στο 12΄ ο Απόλλων Λάρισας έκανε το 1-1 με τον Τασιούλη να περνάει εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο, να δίνει τη μπάλα στον Ομπράντοβιτς με τον τελευταίο να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Ο τρελός ρυθμός του αγώνα οδήγησε και σε τρίτο γκολ μέσα στα πρώτα 15 λεπτά με τα Χανιά να αποκτούν στο 15΄ εκ νέου το προβάδισμα με τον Τριανταφυλλάκο να παίρνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του. Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Χανιά είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο γκολ αλλά Αστράς και αστοχία κράτησαν το σκορ στο 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν τις προϋποθέσεις για κάποια σημαντική ευκαιρία γεγονός που βόλευε τους γηπεδούχους καθώς προηγούνταν στο σκορ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου ήρθε στο 81΄ και ανήκε στα Χανιά αλλά ο Τριανταφυλλάκος αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, τα Χανιά πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με την οποία οριστικοποιούν τη συμμετοχή τους στα «Play offs» της Super League 2!

Λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΟΦΙ!

Στο «Βουζουνεράκειο» πραγματοποιήθηκε ένας σημαντικός αγώνας με τους ΟΦΙ και Ξάνθη να διεκδικούν τους τρεις βαθμούς αλλά για διαφορετικούς λόγους. Ο ΟΦΙ ήξερε πως ο άμεσος αντίπαλος του (Καραϊσκάκης) αυτήν την αγωνιστική είχε ευκολότερο έργο απέναντι στη Δόξα Δράμας. Άρα αυτομάτως η αναμέτρηση με την Ξάνθη αποκτούσε σημαντικό χαρακτήρα καθώς με νίκη οι γηπεδούχοι θα έκαναν την έκπληξη και δεν θα αγχωνόντουσαν για το τι θα γινόταν την Κυριακή στην Άρτα. Η Ξάνθη από την άλλη έχει εξασφαλίσει την είσοδο της στα «Play offs» και με νίκη σήμερα θα έφτανε τον Λεβαδειακό στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παρά την προσπάθεια του ΟΦΙ, η Ξάνθη κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα να βρει δύο γκολ και να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ επικρατώντας με 1-2! Σημαντική νίκη για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ καθώς λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κατάφερε να βρεθεί στη δεύτερη θέση μαζί με τον Λεβαδειακό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΙ στεκόταν στο ύψος των περιστάσεων όσον αφορά την αμυντική του λειτουργία μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν συνθήκες για γκολ. Η ομάδα της Ιεράπετρας είχε τις δικές της στιγμές στον αγώνα κυρίως από αντεπιθέσεις δίχως ωστόσο να νικηθεί ο τερματοφύλακας της Ξάνθης, Ίτσο! Στο 45΄ όμως τα πράγματα άλλαξαν αφού ο ΟΦΙ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με έναν από τους ποιοτικότερους παίκτες της ομάδας, τον Ντάλα Κόστα, να πετυχαίνει το γκολ που έστειλε τους γηπεδούχους με το υπέρ τους 1-0 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ ήταν συμπαγής αμυντικά με σκοπό να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Παρά την πίεση της Ξάνθης η ομάδα του Τίμου Καβακά έδειχνε να κρατάει την τύχη στα χέρια της μην αφήνοντας στους φιλοξενούμενους ανοιχτούς χώρους για να δείξουν τις επιθετικές τους αρετές. Η Ξάνθη όμως δεν ήταν διατεθειμένη να κλείσει με ήττα τις εκτός έδρας αναμετρήσεις της για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στο 82΄ ήταν ο Καπνίδης που ισοφάρισε για την ομάδα του και έξι λεπτά αργότερα ο Μικελντάντζε ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους! Με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος η Ξάνθη πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη καθώς, μετά και την ήττα του Λεβαδειακού από τον Ιωνικό, «έπιασε» την ομάδα της Βοιωτίας στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος!

Ανατροπή και στο +8 ο Ιωνικός!

Η αναμέτρηση της αγωνιστικής έγινε στη Λειβαδιά, εκεί όπου ο δεύτερος του βαθμολογικού πίνακα Λεβαδειακός υποδέχτηκε τον πρωτοπόρο Ιωνικό. Με τις δύο ομάδες να τις χωρίζουν πέντε βαθμοί, ήταν δεδομένο πως ο Λεβαδειακός ήθελε μόνο τη νίκη ώστε να μειώσει τη βαθμολογική διαφορά δύο στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Ιωνικός από την άλλη έπαιζε για δύο αποτελέσματα μιας και το «χ» δεν θα άφηνε ανικανοποίητη την ομάδα του Δημήτρη Σπανού. Σε ένα σπουδαίο ματς ο Ιωνικός παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0, κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή και επικρατώντας με 1-2 αύξησε τη βαθμολογική διαφορά στο +8 από τον σημερινό του αντίπαλο στέλνοντας μήνυμα ανόδου λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Λεβαδειακός βρήκε το γρήγορο γκολ με τον Πολέτο να ανοίγει το σκορ με ωραίο σουτ βάζοντας μπροστά στο σκορ με 1-0 τους Βοιωτούς. Στη συνέχεια ο Ιωνικός προσπάθησε να βρει αντίδραση και να επαναφέρει το ματς σε πλήρης ισορροπία χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Πλατέλλα και Κάστρο αλλά η ομάδα του Δημήτρη Σπανού δεν κατάφερε κάτι ιδιαίτερο στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ιωνικός βγήκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58΄ με το πλασέ του νεοεισελθών Ματσούκα να καταλήγει στα δίχτυα του Μένκα για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι που συνέχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα έκαναν την ολική ανατροπή στο 81΄ με τον Μάναλη να παίρνει τη κεφαλιά και να κάνει το 1-2 για την ομάδα της Νίκαιας. Στα λίγα λεπτά που είχαν απομείνει ο Λεβαδειακός προσπάθησε να πάρει έστω την ισοπαλία αλλά ο Ιωνικός διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα του και εντέλει πανηγύρισε ίσως την πιο σπουδαία νίκη του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League 2. Μια νίκη που τον καθιερώνει ως το φαβορί για την απευθείας άνοδο στη Super League 2!

Νίκη μετά από επτά αγωνιστικές για τον Διαγόρα Ρόδου!

Ο Διαγόρας ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με αντίπαλο την ομάδα των Τρικάλων, βρισκόταν για πρώτη φορά στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος εκτός των «Play offs». Είναι δεδομένο πως η ομάδα της Ρόδου έπαιζε το τελευταίο της χαρτί και παράλληλα ήλπιζε σε στραβοπάτημα της Παναχαϊκής. Σε μια αναμέτρηση στην οποία ο Διαγόρας Ρόδου είχε τον πρώτο λόγο καθ’ όλη τη διάρκεια της, η ομάδα του Σάκη Θεοδωσιάδη επικράτησε με 2-0 επί των Τρικάλων βάζοντας τέλος σε ένα σερί επτά αγωνιστικών χωρίς νίκη, μία νίκη που έστω και προσωρινά τον επαναφέρει στις θέσεις που οδηγούν στα «Play offs» για την άνοδο στη Super League 1!

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας ήταν πιο κινητικός και είχε την κατοχή της μπάλας χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Η υπεροχή των γηπεδούχων τελικά μετουσιώθηκε σε γκολ στο 29΄ όταν ο Σμυρλής με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σάκη Θεοδωσιάδη ήταν εκείνη που έφτασε πιο κοντά σε ένα δεύτερο γκολ δίχως ωστόσο να καταφέρνει κάτι παραπάνω μέχρι και την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας συνέχισε από εκεί που το άφησε. Όντας σοβαρός και αποτελεσματικός βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Ντοριβάλ στο 64΄ να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους! Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο με τον Διαγόρα να κρατάει εύκολα το υπέρ του 2-0 και να «σβήνει» ένα αρνητικό σερί επτά αγωνιστικών χωρίς νίκη. Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους που, έστω και προσωρινά, επανήλθαν σε τροχιά «Play offs»!

Άξιζε τη νίκη αλλά βολεύτηκε με την ισοπαλία ο Καραϊσκάκης!

Στην Άρτα ο Καραϊσκάκης ήξερε ότι με νίκη σήμερα θα άφηνε πίσω του στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος τον ΟΦΙ, ο οποίος ηττήθηκε εχθές στην έδρα του από την Ξάνθη. Ιδανικός αντίπαλος για τους Αρτινούς η Δόξα Δράμας μιας και οι «μαυραετοί» φέτος δεν είναι δυνατοί εκτός έδρας και αποτελούν την τρίτη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος βάσει του βαθμολογικού πίνακα. Ο Καραϊσκάκης παρότι ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Δόξα Δράμας δεχόμενος γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Παρά την ισοπαλία, η ομάδα της Άρτας κατάφερε με τον ένα βαθμό που πήρε να προσπεράσει στη βαθμολογία τον ΟΦΙ αφήνοντας την κρητική ομάδα στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος της Super League 2!

Στο πρώτο μέρος ο Καραϊσκάκης ήταν πιο κινητικός έχοντας μια ανούσια υπεροχή καθώς δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Στεφανάκου. Η Δόξα Δράμας εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων κάτι που όμως δεν το πλήρωσε μιας και, παρά τις ευκαιρίες των γηπεδούχων, στην ανάπαυλα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης ανέβασε στροφές και πίεσε τον αντίπαλο του με αποτέλεσμα να βρει το γκολ από στημένη φάση στο 69΄ με τον Θεολόγου να παίρνει την κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-0. Μετά το γκολ των γηπεδούχων, η Δόξα Δράμας ήταν αναγκασμένη να ρισκάρει και ο Σαμπανίδης που μπήκε ως αλλαγή στο 86΄, κατάφερε ένα λεπτό αργότερα να χριστεί σκόρερ εκτελώντας από το ύψος του πέναλτι τον Μπουργάνη για το 1-1 των φιλοξενούμενων. Στα λιγοστά λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του αγώνα ο Καραϊσκάκης δεν κατάφερε κάτι παραπάνω με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος. Παρά την ισοπαλία και με τον τρόπο που αυτή ήρθε, η ομάδα της Άρτας έφτασε τους 13 βαθμούς αφήνοντας πίσω της στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος τον ΟΦΙ έχοντας έναν βαθμό λιγότερο.