Έσπασε το αήττητο της Φενέρ η Μπαρτσελόνα

Νίκησε τους Τούρκους με σκορ 81-80

Αήττητο ήταν και… πάει για τη Φενέρ. Η Μπαρτσελόνα μπορεί να… καρδιοχτύπησε στο τέλος, όμως τελικά νίκησε τους Τούρκους με σκορ 81-80, και τους υποχρέωσε στην πρώτη τους ήττα μετά από 6 αγωνιστικές. Με αυτόν τον τρόπο, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 4-2, με τη Φενέρ να πέφτει στο 5-1.

Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι, έφτασε μέχρι και στο +16 (60-44), όμως είδε τη Φενέρ να επιστρέφει με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο και να διεκδικεί τη νίκη. Μια λάθος επιλογή του Μότλεϊ στην τελευταία επίθεση, κατά την οποία η τουρκική ομάδα χρειαζόταν τρίποντο ισοφάρισης όμως ο Αμερικάνος επέλεξε να καρφώσει, έδωσε τελικά τη δύσκολη νίκη στην ομάδα του Σάρας.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Νίκο Λαπροβίτολα. Ο Αργεντινός πέτυχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα, και ουσιαστικά «κουβάλησε» επιθετικά την Μπαρτσελόνα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Κομβικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκολα Κάλινιτς, που σκόραρε 14 πόντους και το τρίποντο που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Για τη Φενέρ, σε τρομερή μέρα ήταν ο Τζόναθαν Μότλεϊ, με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς ο Μαχμούτογλου, που έβαλε 11 πόντους, όλους στην τελευταία περίοδο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αργό τέμπο και με πρωταγωνιστές τους ψηλούς των ομάδων. Από τη μία πλευρά ο Σανλί και από την άλλη ο Μότλεϊ ήταν οι κινητήριοι μοχλοί στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λαπροβίτολα η Μπαρτσελόνα πήρε ισχνό προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της εναρκτήριας περιόδου (21-19).

Στη δεύτερη περίοδο συνέχισε ο χαμηλός ρυθμός με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται διαρκώς μπροστά με χαμηλό προβάδισμα, και τη Φενέρ να βρίσκει συνεχόμενους πόντους από τον Γκούντουριτς. Οι Καταλανοί έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα αλλά δεν μπορούσαν να ξεμακρύνουν. Ο Λαπροβίτολα με 7 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (37-32), φτάνοντας από νωρίς τους 15 πόντους. Η Φενέρ είχε κολλήσει επιθετικά στην δεύτερη περίοδο και έβρισκε λύσεις κυρίως με βολές, ωστόσο κατάφερε έστω κι έτσι να μείνει κοντά στο ματς στην ανάπαυλα (39-36).

Οι Καταλανοί μπήκαν με το πόδι στο «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και με «καυτούς» ΛαπροβίτολαΚάλινιτς και Τόμπι έφτασαν μέχρι και το +16 (60-44). Η Φενέρ συνέχισε να έχει πρόβλημα επιθετικά, πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους στα πρώτα 8 λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Τούρκοι προσπάθησαν με ένα δικό τους 5-0 να αντιδράσουν, όμως ένα δύσκολο buzzer beater του Σατοράνσκι διαμόρφωσε το τελικό 62-49 της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο και με γρήγορο 8-0 έριξε τη διαφορά στους 7 (64-57). Η Φενέρ έβρισκε λύσεις επιθετικά, όμως η Μπαρτσελόνα είχε πάντα απάντηση, διατηρώντας μέχρι τα μέσα της περιόδου διαφορά ασφαλείας. Ένα γρήγορο 5-0 της Φενέρ έριξε τη διαφορά στους πέντε (74-69) 4 λεπτά πριν τη λήξη. Η Φενέρ έριξε τη διαφορά μέχρι και στο καλάθι (78-76), όμως ο Κάλινιτς με μεγάλο σουτ έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του Σάρας (81-76). Οι Τούρκοι μείωσαν και πάλι στους τρεις (81-78), όμως παρόλο που είχαν επίθεση για ισοφάριση ο Μότλεϊ επέλεξε να πάει σε δίποντο και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με σκορ 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Παουλί, Σανλί 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 14 (2), Σατοράνσκι 2 (1/2 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 26 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αμπρίνες 1 (0/5 τρίποντα), Χίγκινς 3, Τόμπι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8, Νάτζι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 23 (9/12 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπιρσέν 2, Χαζέρ 6, Γουίλμπεκιν 6 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11 (3/5 τρίποντα), Χέιζ – Ντέιβις 3, Πιερ, Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 11 (1), Μπούκερ 4, Καλάθης 8 (2/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).