Έστησε… πάρτι στο Μπέργκαμο η Ρόμα, 4-1 την Αταλάντα

Η Ρόμα πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στη Serie A και έφτασε τους 31 βαθμούς

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, είχε συμπαγή άμυνα και πέρασε με το εμφατικό 4-1 από το Μπέργκαμο, βάζοντας φρένο στο νικηφόρο σερί των «μπεργκαμάσκι» (που έχουν κληρωθεί με τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση του Europa League).

Παράλληλα, η Ρόμα πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της στη Serie A και έφτασε τους 31 βαθμούς, μειώνοντας στους 5 από την τετράδα, ενώ η Αταλάντα έμεινε στους 37 και «φτιάχνει» Ίντερ, Μίλαν και Νάπολι.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε η Ρόμα στο παιχνίδι, παγώνοντας το Μπέργκαμο στα 56 δευτερόλεπτα. Ταχύτατη κόντρα, με τον Έιμπραχαμ να παίρνει τις κόντρες και να… σκοράρει με κόντρες για το 1-0 των «τζαλορόσι». Το εν λόγω τέρμα έδειξε να επηρεάζει τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν, με τη Ρόμα να χτυπάει ξανά στην κόντρα εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως η Αταλάντα έπαιζε, ως συνήθως, με ψηλά την άμυνα για το 2-0 του Τζανιόλο στο 27’! Το απόλυτο σοκ για τους παίκτες του Γκασπερίνι, ο οποίος έβγαλε τον Τζιμσίτι και έριξε στο ματς τον Μουριέλ, με τον Κολομβιανό να μειώνει στο φινάλε του πρώτου μέρους για να μειώσει το σκορ (1-2).

Η Αταλάντα είχε τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μέρος, πίεζε ασφυκτικά και η Ρόμα έπαιζε φουλ άμυνα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ζαπάτα στο 68’ αλλά διαιτητής και VAR θεώρησαν πως ο Παλομίνο έκανε συμμετοχή στη φάση και το ακύρωσαν για οφσάιντ, με την ομάδα του Μουρίνιο να χτυπάει τέσσερα λεπτά αργότερα με τον προωθημένο Σμόλινγκ (1-3). Σα να μην έφτανε αυτό, ο Έιμπραχαμ στο 82ο λεπτό ξεχείλωσε το σκορ για να διαμορφώσει το τελικό 4-1 και να υποχρεώσει σε βαριά ήττα τους γηπεδούχους