ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έβαλε… φωτιά στην κορυφή ο Λεβαδειακός, νέο ενδιαφέρον στα «Play outs»!

Σημαντικές νίκες για ΟΦΙ και Καραϊσκάκη, με το… δεξί ο Εργοτέλης στα «Play offs».

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των «Play offs» και «Play outs» ο Εργοτέλης επικράτησε με 3-1 επί του Διαγόρα, ενώ Ξάνθη και Χανιά έμειναν στο 1-1 στην έδρα της πρώτης. Στην πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής ο Λεβαδειακός πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-3 επί του Ιωνικού στη Νίκαια. Στα «Play outs», σπουδαίες νίκες πήραν εχθές Καραϊσκάκης και ΟΦΙ επικρατώντας με 0-1 και 0-3 των Τρικάλων και Δόξα Δράμας αντίστοιχα, ενώ στην Πάτρα Παναχαϊκή και Απόλλων Λάρισας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1!

Ξεκίνημα με το… δεξί στα «Play offs» για τον Εργοτέλη!

Ο Εργοτέλης δε μπορούσε να ζητήσει ιδανικότερο αντίπαλο για την πρώτη αγωνιστική των «Play outs» μιας και ο Διαγόρας Ρόδου κατοχύρωσε την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος τη συμμετοχή του στην πρώτη «εξάδα». Με την ομάδα από το νησί των Ιπποτών να είναι βαθμολογικά αδιάφορη μιας και βρίσκεται ένδεκα βαθμούς μακριά από τη δεύτερη θέση που οδηγεί σε μπαράζ ανόδου, ο Εργοτέλης είχε κάθε λόγο να αναζητεί μονάχα τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Διαγόρας Ρόδου έβαλε δύσκολα στον Εργοτέλη αλλά η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη επικρατώντας με 3-1. Σημαντική νίκη για τον Εργοτέλη με την οποία διατηρεί τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη θέση μετά και την επικράτηση του Λεβαδειακού στη Νίκαια.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Εργοτέλης ήταν καλύτερος χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Κόνραντ να μην μπορεί να πλασάρει σωστά τον Μπίντση από πλεονεκτική θέση. Στο 4΄ ο Εργοτέλης απείλησε ξανά αλλά αυτή τη φορά δε λάθεψε παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με τον Κοκκίνη να κάνει το 1-0 μετά από γύρισμα του Κατσούρι και ωραία προσποίηση του Κόνραντ. Στο 24΄ ο Διαγόρας Ρόδου ισοφάρισε στην πρώτη μεγάλη στιγμή του στον αγώνα με τον Μπαστακό να αλλάζει τη μπάλα με τον Αλάεφ και να πλασάρει σωστά τον Κατσιμήτρο για το 1-1 των Ροδιτών. Στο 27ο  λεπτό του αγώνα είχαμε μια φάση που συνήθως μπαίνει σε αστεία στιγμιότυπα τηλεοπτικών αθλητικών εκπομπών. Πιο συγκεκριμένα ο Κατσιμήτρος έκανε το βολέ, η μπάλα αναπήδησε στο χόρτο ξεγελώντας τον τερματοφύλακα του Διαγόρα, Μπίντση, καταλήγοντας στο δοκάρι της εστίας του Διαγόρα. Σε περίπτωση που η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, το γκολ θα κατοχυρωνόταν στον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, Κατσιμήτρο!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δε ρίσκαραν καθώς καμία από τις δύο δεν ήθελε να δεχτεί ένα δεύτερο γκολ που θα ήταν καταδικαστικό, σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, η οποία έδειχνε ότι το ματς θα κρινόταν στο επόμενο γκολ. Στο 72΄ ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σερβιλάκη από τον Αθανασίου εντός της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων. Ο Μανουσάκης ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπίντση με το σκορ να μένει στο 1-1. Στο 74΄ ο Εργοτέλης έκανε το 2-1 αλλά το γκολ του Κούατενγκ ακυρώθηκε καθώς ο Γκανέζος εξτρέμ της ομάδα του Ηρακλείου συνελήφθη σε θέση οφσάιντ. Στο 82΄ ο Μανουσάκης εξιλεώθηκε για το άστοχο πέναλτι νωρίτερα και με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Μπίντση βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Εργοτέλη με 2-1! Στο 87΄ ο Εργοτέλης κέρδισε νέο πέναλτι με τον Κόνραντ αυτή τη φορά να ευστοχεί «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του Ηρακλείου. Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη που ξεκίνησε με το… δεξί τη διαδικασία των «Play outs»!

Μοιρασιά που δεν βόλεψε κανέναν στην Ξάνθη!

Αναμέτρηση με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον στην Ξάνθη με την τοπική ομάδα να αντιμετωπίζει την ομάδα «έκπληξη» του δεύτερου γύρου, τα Χανιά! Σημαντικός αγώνας και για τις δύο ομάδες με την Ξάνθη να θέλει τη νίκη ώστε να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμών που θα έχει ο Ιωνικός ή ο Λεβαδειακός (ή και οι δύο) μια και αγωνίζονται την ίδια ώρα μεταξύ τους στη Νίκαια, ενώ από την άλλη τα Χανιά με δική τους νίκη σήμερα θα έφταναν πιο κοντά στη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στη Super League 1. Το τελικό 1-1 δεν άφησε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένη καθώς αμφότερες απομακρύνθηκαν από τη δεύτερη θέση των «Play offs» μετά και την επικράτηση του Λεβαδειακού στη Νίκαια.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ξάνθη ήταν πιο κινητική χάνοντας την πρώτη σημαντική ευκαιρία στον αγώνα στο 9΄ με την κεφαλιά του Τάσου Παπάζογλου να φεύγει λίγο άουτ. Μετά το 15΄ ο αγώνας «έσβησε» με την Ξάνθη να έχει μια ανούσια υπεροχή και τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μονίμως σε θέση άμυνας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ξάνθη είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί αλλά το κοντινό πλασέ του Βόλτερς κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Ένα λεπτό αργότερα τα Χανιά κέρδισαν πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Βόλτερς. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Διαμαντόπουλος ο οποίος δε λάθεψε βάζοντας μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 0-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ανέβασε στροφές και στο 58΄ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον νεοεισελθών Θανάση Παπάζογλου να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα. Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την Ξάνθη να πιέζει για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ αλλά τα Χανιά να κρατάνε το 1-1 μέχρι τέλους. Με το τελικό 1-1 καμία από τις δύο ομάδες δεν έμεινε ευχαριστημένη καθώς τόσο η Ξάνθη, όσο και τα Χανιά έχασαν πολύτιμο έδαφος από τη δεύτερη θέση μετά και την επικράτηση του Λεβαδειακού στη Νίκαια!

«Απόδραση» από τη Νίκαια στο 92΄ με Μυτίδη για τον Λεβαδειακό!

Από την αρχή στα δύσκολα ο Λεβαδειακός καθώς για την πρώτη αγωνιστική των «Play outs» η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο κλήθηκε να υπερβεί το μεγαλύτερο εμπόδιο στην πορεία για την άνοδο στη Super League 1, εκτός έδρας απέναντι στον πρωτοπόρο Ιωνικό! Από την άλλη, μετά το «διπλό» (με ανατροπή) του Ιωνικού στη Λειβαδιά μόλις δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, ήταν δεδομένο πως η ομάδα της Λειβαδιάς θα αναζητούσε εκδίκηση καθώς η μνήμες από εκείνο το μεσημέρι είναι ακόμα νωπές. Ήταν δύσκολη η αποστολή για τον Λεβαδειακό αλλά η ομάδα του Τζουζέπε Σανίνο έκανε επίδειξη δύναμης και πήρε μια «παλικαρίσια» νίκη στη Νίκαια επικρατώντας με 2-3. Σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό με την οποία πλέον βρίσκεται μόνος στη δεύτερη θέση των «Play offs» μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τον Ιωνικό!

Ο Λεβαδειακός μπήκε αποφασισμένος στο ματς πετυχαίνοντας γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Κονέ να κάνει το 0-1 με ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Στο 8΄ ο Πολέτο εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από δύσκολη θέση αλλά ο Γκίνης είχε απάντηση απομακρύνοντας σε κόρνερ. Πολύ καλός ρυθμός καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πατάνε συχνά την αντίπαλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες στο πρώτο μισό του αγώνα και δικαίως προηγούνταν με 0-1 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 1-1 στο 48΄ με τον Ματσούκα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Στογιάνοβιτς με κοντινό πλασέ. Στο 57΄ ο Λεβαδειακός κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, η μπάλα κατέληξε στον Νίλι με τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Γκίνης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 63΄ ο Λεβαδειακός πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Νίκα να κάνει ένα έξυπνο τακουνάκι με αποδέκτη τον Μαρίνο ο οποίος με ωραίο ευθύβολο σουτ έκανε το 1-2 για την ομάδα του. Στο 70΄ ο Ιωνικός είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάναλη να κάνει το σουτ αλλά τη μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Στογιάνοβιτς. Στο 79΄ ο Μάναλης πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Στογιάνοβιτς ισοφαρίζοντας σε 2-2. Μια ακόμα φορά που ο Μάναλης περνάει στο γήπεδο ως αλλαγή και πετυχαίνει γκολ για την ομάδα του! Ο Λεβαδειακός όμως δεν παράτησε το ματς, έδειξε πόσο πολύ ήθελε τη σημερινή νίκη και με τον Μυτίδη να κάνει το 2-3 στο 92΄ για τους φιλοξενούμενους με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ στην αριστερή γωνία του Γκίνη! Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τον Λεβαδειακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη στη Νίκαια και σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμών της Ξάνθης, πλέον βρίσκεται μόνος στη δεύτερη θέση των «Play offs» τρεις βαθμούς πίσω από τον σημερινό του αντίπαλο!

Λασιθιώτικη… αντεπίθεση στη Δράμα!

Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο ΟΦΙ τερμάτισε τελευταίος στο πρωτάθλημα της Super League 2. Με την έναρξη των «Play outs» η ομάδα του Τίμου Καβακά βρισκόταν τρεις βαθμούς πίσω από τον Καραϊσκάκη και ένδεκα πίσω από τη Δόξα Δράμας. Στόχος για την ομάδα της Ιεράπετρας είναι να καταφέρει να απειλήσει ακόμα και την ομάδα της Δράμας προκειμένου να σώσει την κατηγορία. Στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Δόξα Δράμας, ο ΟΦΙ είχε ως μοναδικό στόχο τη νίκη για να ξεκινήσει με το δεξί το μίνι πρωτάθλημα των «Play outs». Η λασιθιώτικη ομάδα όχι μόνο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο επικράτησε δίνει πολλές υποσχέσεις για τις επόμενες αγωνιστικές με το τελικό 0-3 να μην αφήνει περιθώρια αντίρρησης. Σπουδαία νίκη για τον ΟΦΙ με την οποία παίρνει ψυχολογία και μειώνει τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από τον σημερινό του αντίπαλο!

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΙ πήρε τα ηνία του αγώνα από νωρίς με τον Μπαράτα στο 10΄ να πετυχαίνει άλλο ένα γκολ στη σεζόν και να βάζει μπροστά την ομάδα του με 0-1! Η ομάδα του Τίμου Καβακά δεν επαναπαύθηκε μετά το γκολ της με αποτέλεσμα να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 29΄ με τον Περδίκη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της επαγγελματικής του καριέρας με κεφαλιά. Σημαντικό προβάδισμα για τον ΟΦΙ με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ ήθελε να διαχειριστεί το προβάδισμα που κατάφερε να πάρει στο πρώτο μέρος του αγώνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η κρητική ομάδα να δώσει χώρους στη Δόξα Δράμας και να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Το πλάνο του Τίμου Καβακά λειτούργησε άψογα με τον ΟΦΙ να καταφέρνει καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, αλλά και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 82΄ με τον Κούστα να βάζει κι αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Σημαντική και άκρως πειστική νίκη για τον ΟΦΙ που δίνει αυτοπεποίθηση ενόψει της δύσκολης συνέχειας στη προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία.

Μοιρασιά που βάζει σε περιπέτειες τον Απόλλων Λάρισας!

Στην Πάτρα η Παναχαϊκή υποδέχτηκε τον Απόλλων Λάρισας σε μία αναμέτρηση που Απόλλων Λάρισας ήταν εκείνος με το μεγαλύτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον μιας και βρισκόταν οκτώ βαθμούς μακριά από τον προτελευταίο Καραϊσκάκη. Το τελικό 1-1 στην Πάτρα έβαλε σε περιπέτειες τον Απόλλων Λάρισας καθώς, σε συνδυασμό με τις νίκες των Καραϊσκάκη και ΟΦΙ, η ομάδα της Λάρισας είδε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνετε στους έξι βαθμούς και πλέον χρειάζεται βαθμούς για να μην μπλέξει σε σενάρια υποβιβασμού.

Στο πρώτο μέρος η Παναχαϊκή πατούσε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας. Ο Απόλλων Λάρισας ωστόσο ήταν εκείνος που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 15΄ κερδίζοντας πέναλτι με τον Σκούπρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά τον Κολοβούρη να αποκρούει κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Στο 23΄ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να απειλήσει, εκείνη όμως δεν λάθεψε, αφού στο 23΄ ο Μπάτροβιτς «εκτέλεσε» τον Αστρά κάνοντας το 1-0 για τους Πατρινούς. Στο 30΄ ο Απόλλων Λάρισας κέρδισε δεύτερο πέναλτι με τον Γιάκο αυτή τη φορά να ευστοχεί ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεχαστεί γρήγορα από όλους μιας και δε συνέβη τίποτα το ουσιαστικό. Δίχως ρυθμό και περισσότερο παιχνίδι κέντρου… οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 χωρίς να προσφέρουν τίποτα το αξιόλογο στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 1-1 βάζει σε περιπέτειες τον Απόλλων Λάρισας καθώς, πλέον, η ομάδα της Λάρισας βρίσκεται μόλις έξι βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη!

Σπουδαίο «διπλό» και… ελπίζει για παραμονή ο Καραϊσκάκης!

Ο Καραϊσκάκης κατάφερε κατά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος να αφήσει πίσω του στο βαθμολογικό πίνακα τον ΟΦΙ και μάλιστα να αποκτήσει διαφορά τριών βαθμών από την κρητική ομάδα. Στα Τρίκαλα για την 1η αγωνιστική των «Play outs», ο Καραϊσκάκης αντιμετώπισε την τοπική ομάδα με σκοπό να διατηρήσει (ή ακόμα και να ψαλιδίσει) τη βαθμολογική διαφορά από τη 10η Δόξα Δράμας. Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση η ομάδα της Άρτας κατάφερε να επικρατήσει με 0-1, αποτέλεσμα που αυξάνει τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία αφού την ίδια στιγμή η Δόξα Δράμας γνώρισε την ήττα στην εντός έδρας αναμέτρηση της με αντίπαλο τον ΟΦΙ. Με το σημερινό αποτέλεσμα και η ομάδα των Τρίκαλων μπλέκει σε σενάρια υποβιβασμού!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Καραϊσκάκης ήταν πιο κινητικός προσπαθώντας να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Αποτέλεσμα της ανωτερότητας των φιλοξενούμενων ήταν το 0-1 στο 14΄ με τον Θεολόγου να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, σε μια φάση που τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας των Τρικάλων Γιακουμής. Ο Καραϊσκάκης όντας σοβαρός στα αμυντικά του καθήκοντα δεν άφηνε την ομάδα των Τρικάλων να βρει σημαντικές στιγμές στον αγώνα. Ωστόσο στην πρώτη τους σημαντική ευκαιρία στο 41΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Παπαγεωργίου να εκτελεί το φάουλ και τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Μπουργάνη μετά από κεφαλιά αμυνόμενου παίκτη του Καραϊσκάκη.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ο Καραϊσκάκης είχε σημαντική ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων στο προβάδισμα του αλλά το σουτ του Ρούνεϊ κατέληξε στο δοκάρι της εστίας των Τρικάλων. Στα εναπομείναντα λεπτά ο αγώνας πήρε μια άγρια μορφή με τις δυνατές μονομαχίες και τα συχνά σφυρίγματα του διαιτητή να είναι πολλά και να μην αφήνουν να αποκτηθεί ρυθμός. Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία με τον Καραϊσκάκη στο τέλος να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με την οποία φτάνει πιο κοντά στην 10η θέση και τη Δόξα Δράμας.