Εξαιρετική Μονακό συνέτριψε 102-80 την Εφές

Υπερκάλυψε το -21 της ήττας στην Κωνσταντινούπολη

Η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε… φύλλο και φτερό την Εφές, την οποία συνέτριψε 102-80, υπερκάλυψε το -21 της ήττας στην Κωνσταντινούπολη και παρέμεινε πολύ δυνατά στο «παιχνίδι» για τα playoffs.

Έτσι, οι Μονεγάσκοι πήγαν στο 11-13, ενώ από την άλλη οι πρωταθλητές Ευρώπης υποχώρησαν στο 12-10.

Μετά το κλειστό ξεκίνημα (7-7) στο πρώτο τρίλεπτο, η Μονακό πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε στο +6 (15-9). Η αντίδραση της Εφές ήρθε με τον Μίτσιτς, που έφερε τη διαφορά στο καλάθι (17-15), αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +6 (25-19).

Με την ίδια φόρα μπήκαν οι Μονεγάσκοι στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +14 (35-21), στο 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Τούρκους να βελτιώνουν την επίθεσή τους και να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (40-32), στο 17’. Εκεί, ανέλαβαν… δράση οι Τζέιμς και Ντιαλό, με τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +11 (49-38).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τη Μονακό να είχε τον έλεγχο, διατηρώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (63-52), μέχρι το 25’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι έκαναν… πάρτι με τον Λι και τον Χολ, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +19 (75-56).

Η Εφές έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει και έτσι οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν τη διαφορά αρχικά στο +22 (83-61), ενώ με τον Τζέιμς έφτασε ακόμη και στο +24 (92-68), στο 35’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και επέτρεψαν ένα μίνι σερί στους Τούρκους (92-76), αλλά μέχρι εκεί, με τοη Μονακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 102-80.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56, 102-80

Μονακό-Εφές 102-80