ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Φιλική ισοπαλία με αρκετά καλά διαστήματα για τον ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Άντερλεχτ στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του.

Ο ΟΦΗ στο πλαίσιο του δεύτερου φιλικού προετοιμασίας αντιμετώπισε την Άντερλεχτ στο Νέερπεντ, προάστιο των Βρυξελλών όπου και βρίσκεται το προπονητικό κέντρο της βέλγικης ομάδας. Μετά τα ενθαρρυντικά πρώτα δείγματα στη φιλική ήττα από τη Φίτεσε με 1-2, ο Νίκος Νιόπλιας είχε σήμερα την ευκαιρία να φτάσει σε σημαντικά συμπεράσματα, με την ομάδα του άλλωστε να βρίσκεται ακόμη σε πρώιμο στάδιο της προετοιμασίας της.

Ο ΟΦΗ είχε αντιμετωπίσει ξανά την Άντερλεχτ σε φιλικό αγώνα το 2019 στον οποίο επικράτησε με 1-0 με γκολ του Σακόρ. Στην αντίπερα όχθη, η Άντερλεχτ μέχρι στιγμής είχε δώσει τρία φιλικά απέναντι στις Σεντ Τρούιντεν, Ουτρέχτη και Άλκμααρ με το 1-1 να είναι τελικό αποτέλεσμα και των τριών αναμετρήσεων.

Σε μια αναμέτρηση με χαμηλό ρυθμό και λίγες φάσεις, ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει γκολ στα καλά του διαστήματα και να αναδειχθεί ισόπαλος 1-1 με την πιο έτοιμη Άντερλεχτ! Παρά τις ελάχιστες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, τα δύο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν μετά την επανάληψη με τον Λοκιέσα να ανοίγει το σκορ για την Άντερλεχτ στο 63΄ και τον Κοροβέση να φέρνει το ματς στα ίσα στο 80΄!

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Νίκο Νιόπλια να ζητάει διαρκώς πίεση από τους παίκτες του. Χωρίς φάση στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον ΟΦΗ να είναι σταθερός αμυντικά. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν για τον ΟΦΗ με το μακρινό σουτ του Ντε Γκουζμάν να φεύγει αρκετά μακριά από την εστία του Βερμπούχεν. Στο 17΄ η Άντερλεχτ απείλησε για πρώτη φορά με την κεφαλιά του Ντάουντα να περνάει δίπλα από την εστία του Βάτερμαν. Αρκετά λάθη στην αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ μετά το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να δέχεται γκολ στο 21΄ από τον Μπούντου, το οποίο όμως ακυρώθηκε καθώς ο επιθετικός της Άντερλεχτ βρισκόταν σε θέση όφσαιντ. Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 29΄ με τον Ντε Γκουζμάν να δοκιμάζει και πάλι το πόδι του αλλά να μη βρίσκει στόχο. Σε αντίθεση με το νωθρό ξεκίνημα του ΟΦΗ στον αγώνα, η κρητική ομάδα ήταν πιο κινητική από το 25΄ και μετά θυμίζοντας τα καλά διαστήματα της προηγούμενης αναμέτρησης με τη Φίτεσε.

Αρκετές αλλαγές από πλευράς ΟΦΗ με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου! Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ανήκε στην Άντερλεχτ στο 57΄ με το σουτ του Μπούντου να φεύγει άουτ. Στο 63΄ ο Λοκιέσα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με την άμυνα του ΟΦΗ να «πιάνεται» στον ύπνο και τον επιθετικό της Άντερλεχτ να ευστοχεί βάζοντας μπροστά στο σκορ με 1-0 την ομάδα του. Ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 80΄ με τον Κοροβέση να βρίσκει δίχτυα μετά από ωραίο τσίμπημα της μπάλας του Γρίβα και γύρισμα του Μαρινάκη! Δίχως πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να απειλήσουν και την ισοπαλία να μένει μέχρι τέλους.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν(Σωτηρίου 46΄), Λυμπεράκης, Πασαλίδης, Βούρος(Γιαννούλης 46΄), Ουές, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν(Κοροβέσης 46΄), Νέιρα(Μαρινάκης 46΄), Φαν Ντάινεν(Γρίβας 46΄), Σαρδινέρο(Στάρτζεον 46΄), Καστάνιος(Νοικοκυράκης 46΄)

Άντερλεχτ(Βίνσεντ Κομπανί): Βερμπρούχεν, Μπουσουάρι, Ντέμπαστ, Κομπάν(Ντελακρουά 62΄), Μιχαϊλιτσένκο, Ντεβάελε, Κολασάν, Λοκιέσα, Άρνσταντ, Μπούντου, Ντάουντα