Φιλική ήττα για τον Ηρόδοτο απέναντι στον ΟΦΙ!

Ο Ηρόδοτος γνώρισε την ήττα με 2-1 στο πρώτο επίσημο φιλικό με αντίπαλο τον ΟΦΙ στη Νέα Αλικαρνασσό.

Ο Γιάννης Τάτσης είχε την ευκαιρία να “τεστάρει” τους ποδοσφαιριστές του για πρώτη φορά μετά την έναρξη της προετοιμασίας κόντρα σε μια πιο έτοιμη ομάδα, η οποία έχει ξεκινήσει προπονήσεις αρκετό καιρό.

Ο ΟΦΙ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Αντερέγκεν στο 17ο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Ο Ηρόδοτος ανέβασε την απόδοση του στο παιχνίδι και κατάφερε στο 23ο λεπτό με κεφαλιά του Σέρβου Νταμιάνοβιτς. Το σκορ ήταν έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΟΦΙ κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ στο 55ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία του Μεσσιδόρο και Κοντοέ, με τον τελευταίο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι ο ΟΦΙ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ηρόδοτο. Γιάννης Τάτσης και Στάικος Βεργέτης έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα σε μια δυνατή αναμέτρηση, με τον τεχνικό των “κυανόλευκων” να δουλεύει πάνω στις αδυναμίες που είδε στο πρώτο φιλικό.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Κοιλιάρας Γ., Μπολάκης, Ρουσάκης, Κόρτσαμ, Λουμπάκης, Καντέ, Νταμιάνοβιτς, Γκίνη, Κοιλιάρας Δ., Χατζησάββας

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Μπάρον, Χριστογιάννης, Καργιωτάκης, Μακρυδάκης, Στογιάνοβιτς, Αργκιλέσι, Κίσσας, Σουρνάκης, Μενσά, Βαρούχας, Λουτριώτης, Χαρίτος

ΟΦΙ (ΣΤΑΪΚΟΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ): Κασωτάκης(55΄ Μανουσάκης), Κοντοές, Ντελορέντζι, Κάρδαρης(36΄ Ντιλορέντζο), Ψάνης(62΄ Χιντζίδης), Λεμονής, Μπενίτεζ(62΄ Τασιούλης), Αντερέγκεν(73΄ Ζήσης), Χιμένεθ(62΄ Κατάλντι), Μεσιδδόρο(62΄ Βουό), Τορίμπιο(73΄ Γεωργόπουλος).