NBA

Φιλική νίκη των Σανς με 117-106 επί των Μπλέιζερς

Με την τριάδα Ντουράντ, Μπούκερ και Μπιλ να ξεχωρίζει

Μια γεύση της δυναμικής τους έδωσαν οι Σανς, στη φιλική νίκη με 117-106 επί των Μπλέιζερς. Ο Κέβιν Ντουράντ και ο Ντέβιν Μπούκερ είχαν από 19 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μπράντλεϊ Μπιλ παίζοντας για μόλις 15, 18 και 18 λεπτά αντίστοιχα. Για το Πόρτλαντ ο Σκουτ Χέντερσον, νούμερο τρία του ντραφτ, έμεινε στους 8 πόντους με 3/11 σουτ και 5 λάθη.

Οι Ρόκετς με επί μέρους σκορ 36-13 στην τελευταία περίοδο έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν στο Σαν Αντόνιο με 99-89 τους Σπερς, που έπαιξαν χωρίς τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα.

Οι Σίξερς χωρίς Εμπίντ και (φυσικά) Χάρντεν πέρασαν με 127-119 από το Μπρούκλιν με 21 πόντους του Κέλι Ούμπρε, ενώ από 18 πόντους είχαν οι Τομπάιας Χάρις και Πολ Ριντ. Ο Καμ Τόμας είχε 18 πόντους για τους Νετς, που έπαιξαν χωρίς τον Μικάλ Μπρίτζες.

Οι Πέισερς με 15 πόντους και 8 ασίστ σε 23 λεπτά από τον Ταϊρίς Χαλιμπέρτον επιβλήθηκαν 116-112 των Χοκς, για τους οποίους δεν έπαιξαν οι Γιανγκ, Μάρεϊ και Καπελά, ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Καβαλίερς συνέτριψαν με 120-98 τη Μακάμπι Ρα’Ανανά, για την οποία ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού Ντουέιν Μπέικον είχε 14 πόντους με 6/14 σουτ σε 19 λεπτά.

Τέλος, οι Τζαζ επικράτησαν 114-94 των Μπρέικερς από τη Νέα Ζηλανδία με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ του Λάουρι Μάρκανεν.