EURO

Φινλανδία – Βέλγιο 0-2: «Καθάρισε» στο τέλος και πάει με το απόλυτο στους «16»!

Προσπάθησαν οι Φινλανδοί αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στη βέλγικη μηχανή των γκολ.

Στο «Γκάζπρομ Αρένα» της Αγίας Πετρούπολης η Φινλανδία αντιμετώπισε το Βέλγιο στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου. Με το Βέλγιο να βρίσκεται ουσιαστικά ήδη στη φάση των «16», ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ προχώρησε σε εκτενές ροτέισον δίνοντας ευκαιρίες σε παίκτες που δεν μετρούσαν πολλά λεπτά συμμετοχής στη διοργάνωση στοχεύοντας όμως στη νίκη για το απόλυτο στη φάση των ομίλων. Η Φινλανδία από την άλλη έδινε το πιο κρίσιμο ματς στην ιστορία της αφού ακόμα και με ισοπαλία θα περνούσε στη φάση των «16» στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση Euro, αρκεί την ίδια στιγμή η Ρωσία να έχανε από τη Δανία στην Κοπεγχάγη. Οι Φινλανδοί στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις μετράνε τρεις νίκες, ενώ τέσσερις φορές το ματς έληξε ισόπαλο δίχως νικητή. Τελευταία φορά που το Βέλγιο επικράτησε της Δανίας ήταν το μακρινό 1968 με τους Σκανδιναβούς να γνωρίζουν την πιο βαριά ήττα στους μεταξύ τους αγώνες με 6-1.

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε απέναντι στην κλειστή και πολυπρόσωπη φινλανδική άμυνα χάνοντας αρκετές ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά με ένα αυτογκόλ του Χραντέτσκι στο 75΄ και ένα του Λουκάκου στο 81΄, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έκανε το 3/3 στη φάση του ομίλου και πήγε στους «16» έχοντας το απόλυτο στη διοργάνωση. Οι Φινλανδοί, μετά την επικράτηση της Δανίας στην Κοπεγχάγη και τα δύο γκολ που δέχτηκαν σήμερα, βρέθηκαν στην τρίτη θέση του ομίλου αλλά έχοντας αρνητική διαφορά τερμάτων δε θα αποτελέσουν μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες που θα περάσουν στους «16» του θεσμού.

Όπως ήταν φυσιολογικό, οι Βέλγοι πήραν από την αρχή τα ηνία του αγώνα ελέγχοντας τον ρυθμό, με τους Φινλανδούς να αμύνονται και να προσπαθούν να απειλήσουν στην κόντρα επίθεση. Το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα κύλησε με το Βέλγιο να πιέζει, τη Φινλανδία να αμύνεται, ενώ αμφότερες αδυνατούσαν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία που θα οδηγούσε στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα. Εντέλει η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 23΄ με το μακρινό σουτ του Βίτσελ να καταλήγει στην αγκαλιά του Χραντέτσκι. Μετά το 25΄ το Βέλγιο έχασε σωρεία ευκαιριών με τον Βίτσελ στο 32΄, τον Τροσάρντ στο 34΄ και τον Λουκάκου στο 38΄. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ στο 41΄ με τον Ντοκού να συγκλίνει από τα αριστερά, να σουτάρει στην απέναντι γωνία, αλλά ο Χραντέτσκι είχε απάντηση πραγματοποιώντας την απόκρουση του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με το Βέλγιο να πιέζει και τη Φινλανδία να κρατάει το πολύτιμο για αυτήν 0-0. Πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο για το Βέλγιο με τον Ντεναγιέρ να δοκιμάζει το πόδι του στο 51΄ αλλά να αστοχεί. Οι Φινλανδοί αδυνατούσαν να κρατήσουν μπάλα με το Βέλγιο να πιέζει όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. Στο 63΄ το Βέλγιο έχασε νέα ευκαιρία με τον Βίτσελ να περνάει στον Αζάρντ αλλά τον Χράντετσκι να εξελίσσεται σε παίκτη του αγώνα αποκρούοντας και το σουτ του παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης. Έμοιαζε να έρχεται το γκολ για το Βέλγιο και εντέλει ήρθε στο 64΄ με τον Λουκάκου να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα «εκτελώντας» τον Χραντέτσκι, αλλά το γκολ του πρωταθλητή Ιταλίας με την Ίντερ δεν μέτρησε καθότι βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο 75΄ το Βέλγιο πέτυχε κι άλλο γκολ, το οποίο αυτήν τη φορά μέτρησε, με τον Χραντέτσκι να στέλνει τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του μετά από κεφαλιά του Βερμάελεν. Στο 81΄ οι Βέλγοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Λουκάκου αυτήν τη φορά να χρίζεται σκόρερ και να «κλειδώνει» τη νίκη για την ομάδα του.

Ενδεκάδες:

Φινλανδία(Μάρκου Καβέρνα): Χραντέτσκι, Ραϊτάλα, Τοίβιο, Αραγιούρι, Ο΄Σόνεσι, Ούρονεν(Άλο 70΄), Λουντ, Σπαρβ(Σούλερ 59΄), Καμαρά, Πογιάνπαλο(Κάουκο 70΄), Πούκι

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μπογιατά, Ντεναγιέρ, Βερμάελεν, Τροσάρντ(Μενιέ 76΄), Ντε Μπρόινε(Βάνακεν 90+΄), Βίτσελ, Τσαντλί, Ντοκού(Μπατσουαγί 76΄), Ε. Αζάρντ, Λουκάκου(Μπεντέκε 84΄)