EURO

Γαλλία και Αγγλία ξεκίνησαν με το δεξί την προετοιμασία τους

Ανέλπιστες ισοπαλίες για Ολλανδία και Γερμανία

Με την τελική φάση του Euro 2020 να βρίσκεται προ των… πυλών, οι εθνικές ομάδες που συμμετέχουν έχουν ξεκινήσει ήδη την προετοιμασία τους.

Στη Νίκαια και το «Allianz Riviera», η Γαλλία υποδέχθηκε την Ουαλία, με τις δύο ομάδες να έχουν όλα τα «όπλα» τους στην αρχική σύνθεση. Σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα… φώτα ήταν στραμμένα πάνω στον Καρίμ Μπενζεμά και την επιστροφή του στην εθνική μετά από έξι χρόνια, οι «τρικολόρ» επικράτησαν με χαρακτηριστική ευκολία 3-0, χάρη στα τέρματα των Εμπαπέ (35′), Γκριεζμάν (48′) και Ντεμπελέ (79′).

Πάντως, ο επιθετικός της Ρεάλ λίγο έλειψε να συνδυάσει τη δεύτερη θητεία του με γκολ, ωστόσο είδε τον Ντάνι Γουόρντ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο 27′.

Την ίδια ώρα, η Αγγλία επικράτησε 1-0 της Αυστρίας σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Μίντλεσπρο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπουκαγιό Σακά στο 57ο λεπτό, με τον 19χρονο άσο της Άρσεναλ να γίνεται αποδέκτης και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία ανάπτυξη των «τριών λιονταριών». Στο 65′, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, με το σουτ του Ζάμπιτσερ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Πίνκφορντ, ο οποίος μάλιστα χρειάστηκε να επέμβει σε δύο περιπτώσεις στη συνέχει για να κρατήσει το μηδέν.

Στα υπόλοιπα φιλικά που πραγματοποιήθηκαν απόψε, Γερμανία και Δανία έμειναν στο 1-1 στο Ίνσμπρουκ. Τα «πάντσερ» άνοιξαν το σκορ στο 48ο λεπτό με κοντινή προβολή του Νόιχαους, για να έρθει στο 71′ ο Πούλσεν και με όμορφο τελείωμα να διαμορφώσει το τελικό σκορ, έπειτα από μαγική ασίστ του Έρικσεν. Εκείνο που ξεχώρισε στο ματς, ήταν η επιστροφή του Μίλερ στη σύνθεση της Γερμανίας μετά από τρία χρόνια και το Mundial της Ρωσίας.

Με ισοπαλία έληξε και η φιλική αναμέτρηση της Ολλανδίας με τη Σκωτία (2-2), η οποία πραγματοποιήθηκε επί Πορτογαλικού εδάφους. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, χάρη στα τέρματα των Χένρι (11′) και Νίσμπετ (64′), ωστόσο οι «οράνιε» βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις δια… χειρός Μέμφις Ντεπάι στο 17′ και το 89′.