ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γκέλαρε ο Απόλλων Σμύρνης, τον πέρασε η Παναχαϊκή

Τα Χανιά επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Προοδευτικής

Η Ελαφρά Ταξιαρχία έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με το Αιγάλεω, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Πατρινούς με το 2-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας για να την προσπεράσουν και να ανέβουν μόνοι δεύτεροι στη βαθμολογία.

Την ίδια ώρα, τα Χανιά επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Προοδευτικής και ανέβηκαν βαθμολογικά.

Ο Απόλλων είχε την υπεροχή και αρκετές φάσεις στη διάρκεια του 90λεπτου, με το Αιγάλεω να παίζει κλειστά και να ψάχνεται στις αντεπιθέσεις για να βρει ένα γκολ αλλά δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Παρόλα αυτά η αστοχία των γηπεδούχων δεν τους επέτρεψε να πάρουν το τρίποντο , ενώ το Αιγάλεω πήρε έναν σπουδαίο βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Ο Κέρι ήταν ο πρωταγωνιστής στο ματς της Παναχαϊκής με τον ΟΦ Ιεράπετρας, καθώς χτύπησε δυο φορές, στο 36’ και στο 76’ για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Από την άλλη, ο Μπουρσέλης μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ για τα Χανιά με την Προοδευτική να μην μπορεί να αντιδράσει ιδιαίτερα. Ο Μάναλης στο 56ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.