Γουέστ Χαμ και Μπέρνλι έμειναν ανικανοποίητες στο 1-1

«Κλειδώνει» παραμονή η Νιούκαστλ

Χαμένη ευκαιρία για Γουέστ Χαμ και Μπέρνλι! Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο 1-1, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν σε απόσταση βολής από την τετράδα και οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητές τους για σωτηρία!

H Μπέρνλι εξ αρχής βρισκόταν σε θέση άμυνας, κρατώντας μακριά από την εστία του Πόουπ τους γηπεδούχους που προσπαθούσαν από στατικές φάσεις και με σέντρες να φτιάξουν κάποια επικίνδυνη φάση στα αντίπαλα καρέ. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το γκολ. Ήταν το 33ο λεπτό, με τον Βέγκορστ να εκτελεί τον Φαμπιάνσκι για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (0-1), με το πρώτο μέρος να σημαδεύεται από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Γουέστγουντ, ενώ ο Κορνέ έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Η Γουέστ Χαμ ανέλαβε τα ηνία στο δεύτερο μέρος, πίεσε, έφτιαξε φάσεις και έφτασε τελικά στην ισοφάριση με τον Σούτσεκ στο 74’, με το 1-1 να παραμένει ως το φινάλε του αγώνα.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ έφερε… τούμπα την Λέστερ και αγκάλιασε την παραμονή στην Premier League. Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν με τον Λούκμαν στο 19’, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπρούνο Γκιμαράες. Αρχικά, στο μισάωρο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς «χτύπησε» ξανά για να υπογράψει την ανατροπή και να χαρίσει μεγάλη νίκη στις «καρακάξες».