H Άλμπα νίκησε τη Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» 82-80

Αμφότερες έχουν σχεδόν αποκλειστεί από την οκτάδα

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε 82-80 τη Βιλερμπάν στο Λιόν σε ένα από τα αδιάφορα ματς της 27ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πήγε στο 9-16 ρεκόρ, αφήνοντας τους πρωταθλητές Γαλλίας στο 9-17, με αμφότερες να έχουν σχεδόν αποκλειστεί από την οκτάδα.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, οι Γερμανοί με σερί 9-0 έφτασαν στο +9, η Βιλερμπάν απάντησε με 12-0 σερί για το +1 και από την ώρα εκείνη μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης είχαμε πολλές εναλλαγές και στο 80-82 ο Τζόουνς αστόχησε σε τρίποντο για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.
Κορυφαίοι για τα «άλμπατρος» ήταν οι Σμιθ με 16, Μάτισεκ με 13 και Λο με 12 πόντους.Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Τζόουνς με 22, Λακόμπ με 18 και Νάιτ με 11 πόντους.

Οι Μάτισεκ, Λο ανέλαβαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες στην πρώτη περίοδο, όμως τα 8/12 δίποντα της Βιλερμπάν έφεραν το 21-21 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Μπλατ να φέρνει το 40-43 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, χάρη και στην κυριαρχία των «άλμπατρος» στα ριμπάουντ.Ο Λακόμπ έφερε το 55-54 για τους Γάλλους στην τρίτη περίοδο, όμως το σερί 5-0 της Άλμπα έφερε το 55-60 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Γκιστ μείωσε σε 70-71 στο 36’.14’’, όμως οι Γερμανοί έκαναν επιμέρους 9-2 για το 72-80 στα 56″ πριν το τέλος. Οι Γάλλοι προσπάθησαν και μείωσαν με τον Λο στο 78-81 στα 8″ και ο Λακόμπ μείωσε σε 80-81 στα 5″. Εκεί, ο Γκιστ έκανε φάουλ στον Σίκμα και αυτός ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή για το 80-82. Στην τελευταία επίθεση, ο Τζόουνς έχασε το τελευταίο σουτ, αφού τον μπλόκαρε ο Σμιθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιάμα 5 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τζόουνς 22 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Καουντί, Λακόμπ 18 (2), Ντιό 6 (2), Νάιτ 11 (5/9 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκιστ 3 (1/8 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 4, Οσετκόφσκι, Χάουαρντ 4, Στραζέλ 7 (1)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντα Σίλβα 4, Σμιθ 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίλοου 3 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μάτισεκ 13 (3/4 τρίποντα), Σνάιντερ 3, Κουμάντζι 2, Τίμαν 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίκμα 8 (1), Μπλατ 5 (1/4 τρίποντα), Λάμερς 6 (6 ριμπάουντ)