H Μπαρτσελόνα επικράτησε 80-60 της Βιλερμπάν

Ο Αργεντινός γκαρντ των Καταλανών Λαπροβίτολα είχε 25 πόντους με 7/12 τρίποντα

Πάτησε… κορυφή η Μπαρτσελόνα, καθώς έχοντας έναν εκπληκτικό Λαπροβίτολα, που έπαιξε και για τον απόντα Νικ Καλάθη, επικράτησε πολύ εύκολα μέσα στο «Αστρομπάλ» επικρατώντας με 80-60 της Βιλερμπάν και ανέβηκε στο 9-2, επίδοση που έχει αυτή τη στιγμή μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης. Από την πλευρά της η Βιλερμπάν, έπεσε στο 6-5 και παραμένει οριακά στην οχτάδα.

Ο Αργεντινός γκαρντ των Καταλανών είχε 25 πόντους με 7/12 τρίποντα, ενώ κατέβασε και 7 ριμπάουντ, με τον Μίροτιτς να είναι ο έτερος συμπαίκτης του με διψήφιο αριθμό πόντων, σταματώντας στους 15.

Ο Οκόμπο από τη Βιλερμπάν είχε 17 πόντους, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε μόλις 12 λεπτά συμμετοχής.

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, η Μπαρτσελόνα φρόντισε μόλις από την πρώτη περίοδο να εφαρμόσει την πιεστική της άμυνα και μέσω αυτής επέβαλε τον δικό της ρυθμό και στην επίθεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 9-19. Ωστόσο, η ενθουσιώδης Βιλερμπάν που έχει ξαναβρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και τελικά να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 28-31, απαντώντας με 19-12 επιμέρους σκορ.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η εικόνα ήταν ανάλογη της πρώτης, με την Μπαρτσελόνα να είναι εμφανώς ανώτερη, να χτίζει διψήφιες διαφορές και τελικά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 47-62 με ένα από τα επτά τρίποντα του Λαπροβίτολα. Αυτό το +15 έγινε +21 με ακόμα ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα, βάζοντας οριστικό τέλος στο όποιο ενδιαφέρον είχε απομείνει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 28-31, 47-62, 60-80

Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα 60-80