H Μπαρτσελόνα με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο επιβλήθηκε 81-73 της ΤΣΣΚΑ

Η ομάδα του Ιτούδη υπέστη την 4η ήττα στα 5 πιο πρόσφατα ματς

Με ψυχωμένη εμφάνιση στην 4η περίοδο, η Μπαρτσελόνα έφτασε στην ανατροπή κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στην εντός έδρας νίκη (81-73), που τη φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 8-2.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς
 οι Μίροτιτς (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις (11 πόντοι) και Καλάθης (10 πόντοι, 7 ασίστ), με τον τελευταίο να αποκομίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Ιτούδη υπέστη την 4η ήττα στα 5 πιο πρόσφατα ματς και υποχώρησε στο 5-5. Πάλεψαν οι Βόιγκτμαν (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Σενγκέλια (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ), επέστρεψε στη δράση μετά από αρκετές εβδομάδες ο Μιλουτίνοφ.

Οι δύο ομάδες
ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά, ενώ συμβάδιζαν στο σκορ (9-9 στο 7’). Ο Γιοκουμπάιτις κουβάλησε στις πλάτες του την Μπαρτσελόνα και την κράτησε όρθια με 6 διαδοχικούς πόντους στο φινάλε της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (13-13).

Με τον Κούριτς να μπαίνει στην εξίσωση, οι Καταλανοί ξέφυγαν κάπως στην εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου (24-19 στο 14’). Ο Σβεντ κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (28-24 στο 18’), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και με επιμέρους 10-3, έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας «αέρα» 11 πόντων (38-27).

Η 3η περίοδος είχε εντελώς διαφορετική μορφή και απρόσμενους πρωταγωνιστές. Με τον Βόιγκτμαν να πυροβολεί από… παντού και να πετυχαίνει 14 πόντους σε 3 λεπτά (!), η «ομάδα του στρατού» έτρεξε 18-2 και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (43-45 στο 24’). Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη, οι παίκτες του Ιτούδη κυριαρχούσαν και στις δύο άκρες του παρκέ, ενώ έφτασαν μέχρι και το +7 (45-52 στο 27’).

Από την άλλη, οι «μπλαουγκράνα» είχαν μπλοκάρει επιθετικά και είχαν εγκλωβιστεί στις αμυντικές «δαγκάνες» των φιλοξενούμενων. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε να βλέπει το καλάθι σαν… βαρέλι και με απίθανο buzzer beater τρίποντο του Γκριγκόνις, έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων (51-60).

Στην εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +10 (51-61), όμως οι Καταλανοί έβγαλαν αντίδραση και με τον Μίροτιτς να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, έτρεξαν σερί 11-0 και πέρασαν μπροστά (62-61 στο 33’). Ο Σενγκέλια απάντησε με τρίποντο (62-64), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και με 8-0, απέκτησαν διαφορά… νίκης (70-64 στο 36’).

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν πιο ψύχραιμες επιλογές και περισσότερες λύσεις, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από δυνάμεις. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 81-73, που χάρισε μια πολύ σημαντική νίκη στην Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73.

Μπαρτσελόνα-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 81-73