ΠΟΛΟ

H Εθνική πόλο ανδρών ήρθε ισόπαλη 8-8 με την πανίσχυρη Κροατία

Στην πρεμιέρα της στον όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου της Βουδαπέστης

Η Εθνική πόλο ήρθε ισόπαλη 8-8 με την πανίσχυρη Κροατία στην πρεμιέρα των ομίλων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος υγρού στίβου της Βουδαπέστης, χάνοντας την ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη κόντρα στη «χρυσή» Ολυμπιονίκη του Ρίο στο ματς που ουσιαστικά θα μπορούσε να κρίνει την πρωτιά στο γκρουπ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε να προηγηθεί 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως δεν άντεξε στην πίεση των Κροατών στη συνέχεια, με τις δυο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες στην τέταρτη περίοδο για τη νίκη.

Αυτή ήταν η η ένατη ισοπαλία στην ιστορία των δύο αναμετρήσεων των δύο ομάδων.Κορυφαίος για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ο Άγγελος Βλαχόπουλος.

Επόμενο ματς για την Εθνική την ερχόμενη Πέμπτη κόντρα στην Ιαπωνία.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε ιδανικό ξεκίνημα. Με «όπλο» την πολύ καλή της άμυνα στις επιθέσεις των Κροατών και με τον παίκτη παραπάνω κατάφερε να σκοράρει συνεχώς μετά την αρχική ισοφάριση του Χαρκόφ λόγω της καταπληκτικής άμυνας και της αποτελεσματικότητας στην επίθεση και έφτασε στο 4-1 στην ολοκλήρωση του πρώτου οκτάλεπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι Κροάτες αντέδρασαν, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση. Με πρωταγωνιστή τον Χαρκόφ, η «χρβάτσκα» ισοφάρισε σε 5-5 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο έφερε το 6-5 για την Εθνική και οι περισσότερες λύσεις το 7-6 στην ολοκλήρωση του τρίτου οκτάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Κροατία ισοφάρισε με τον Ζουβέλα, όμως ο Βλαχόπουλος έφερε το 8-7, 3.10 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τελικά, ο Μπάσιτς ισοφάρισε στο τελικό 8-8, με τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά.