MUNDIAL

H Γαλλία επικράτησε με σκορ 4-1 της Αυστραλίας

Ο Ολιβιέ Ζιρού έπιασε τον Τιερί Ανρί στην πρώτη θέση των σκόρερ της εθνικής Γαλλίας

Με τον Ολιβιέ Ζιρού να πετυχαίνει δύο τέρματα και να πιάνει τον Τιερί Ανρί στην πρώτη θέση των σκόρερ της εθνικής Γαλλίας, οι «τρικολόρ» επικράτησαν με το εκκωφαντικό 4-1 της Αυστραλίας που προηγήθηκε και ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο 22ο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εμπαπέ και Ζιρού τα άλλα δύο γκολ για τη Γαλλία, ο Γκούντγουϊν έδωσε προβάδισμα στα «καγκουρό».

Στο μυαλό των κόουτς

Ο Ντιντιέ Ντεσάν παρέταξε την Γαλλία με 4-2-1-3. Ο Γιορίς ήταν στο τέρμα ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Κονατέ και Λούκας Ερναντές. Στον άξονα αγωνίστηκαν ο Ραμπιό και ο Τσουαμενί, με τον Γκριεζμάν να κινείται μπροστά τους, ενώ στην τριάδα της επίθεσης ο Εμπαπέ κινούνταν στα αριστερά, ο Ντεμπελέ στα δεξιά και ο Ζιρού στην κορυφή.

Για την Αυστραλία ο Γκρέιαμ Άρνολντ, προτίμησε το 4-3-3. Ο Ράιαν ήταν στα γκολποστ, με τους Άτκινσον, Μπέχιτς, Σούταρ και Ρόουλς να απαρτίζουν την άμυνα. Στο «6» ήταν ο Μόουι, με τον ΜακΓκρι και τον Ιρβάιν να κινούνται μπροστά του. Η επιθετική τριπλέτα ήταν ο Γκούντγουϊν, ο Λέκι και ο Ντιουκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γαλλία να πιέζει και να κερδίζει ένα κόρνερ στο 2ο λεπτό το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι Αυστραλοί, άρχισαν να κυκλοφορούν όμορφα την μπάλα και στο 9ο λεπτό βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Λέκι πήρε την μπάλα από τα δεξιά σε μια εκπληκτική αντεπίθεση, γύρισε παράλληλα στον Γκούντγουιν που με προβολή έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Ιγκό Γιορίς για το 1-0.
Μάλιστα, οι «τρικολόρ» στάθηκαν διπλά άτυχοι καθώς στη φάση του γκολ ο Λούκας Ερναντές τραυματίστηκε στην προσπάθεια του να κόψει και αντικαταστάθηκε από τον αδελφό του Τεό.
Τα «καγκουρό» συνέχισαν να κυκλοφορούν την μπάλα και στο 22’ έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 με το τρομερό σουτ του Ντιουκ να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα, η Γαλλία έφτασε στην ισοφάριση με τον Ραμπιό να εκμεταλλεύεται την υπέροχη ασίστ του Τεό Ερναντές κάνοντας το 1-1 με άψογη κεφαλιά.Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Αυστραλοί κατέρρευσαν με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ στο 32΄με το 50ο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού, το οποίο προήλθε από λάθος του Άτκινσον και ασίστ του Ραμπιό.
Ο φορ της Μίλαν στο 37’ απείλησε ξανά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γιορίς, ενώ στο 40’ ο Εμπαπέ έχασε το… άχαστο καθώς η προβολή του μπροστά από την εστία του Ράιαν έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αυστραλία «άγγιξε» την ισοφάριση με τον Ιρβάιν, η κεφαλιά του οποίο κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ιγκό Γιορίς, με το 2-1 να παραμένει και να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Αυστραλία προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Γαλλία όμως οι παίκτες του Ντεσάν ήταν άριστα οργανωμένοι.

Οι «τρικολόρ» στο 50′ έφτασαν κοντά στο 3-1 με το γυριστό του Ζιρού το οποίο έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ράιαν. Ο Γκρέιαμ Άρνολντ προχώρησε σε αλλαγές για να «φρεσκάρει» το κέντρο της Αυστραλίας, με την Γαλλία να εντείνει την πίεση της.Στο 68′ ο Εμπαπέ έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή της Αυστραλίας εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ντεμπελέ και έκανε το 3-1 με κεφαλιά «καθαρίζοντας» το ματς.

Μάλιστα, οι πρωταθλητές κόσμου έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με τον Ζιρού να κάνει το 4-1 με κεφαλιά φτάνοντας τα 51 γκολ με το εθνόσημο που τον φέρνουν στην πρώτη θέση των σκόρερ της ιστορίας της Γαλλίας μαζί με τον Τιερί Ανρί.
Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τους Γάλλους να… κατεβάζουν ταχύτητα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τεό Ερναντές έκανε την κεφαλιά και ο Ράιαν μπλόκαρε διατηρώντας το 4-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

MVP

Ιστορική αποδείχθηκε η βραδιά για τον Ολιβιέ Ζιρού. Ο φορ της Μίλαν πάλεψε πάρα πολύ, μοίραζε το παιχνίδι στα εξτρέμ της Γαλλίας ενώ δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην καρδιά της άμυνας της Αυστραλίας, με αποκορύφωμα τα γκολ που πέτυχε στο 28’ και το 70’ και τον έκαναν «συγκάτοικο» του Τιερί Ανρί στην κορυφή της λίστας των σκόρερ των «τρικολόρ»

Η σφυρίχτρα

O Nοτιοαφρικανός Βίκτορ Γκόμες δεν είχε πολλή δουλειά στο ματς. Ωστόσο όποτε χρειάστηκε η παρέμβαση του πήρε σωστές αποφάσεις, ενώ δεν υπέπεσε σε πολλά σφυρίγματα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Γαλλία (Nτιντιέ Ντεσάν 4-2-1-3): Γιορίς- Παβάρ (89′ Κουντέ), Λ. Ερναντές (13′ Τ. Ερναντές), Ουπαμεκανό, Κονατέ- Τσουαμενί(77′ Φοφανά), Ραμπιό- Γκριεζμάν- Εμπαπέ, Ντεμπελέ (77′ Κομάν), Ζιρού (89′ Τιράμ)

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ 4-3-3): Ράιαν- Άτκινσον (85′ Ντέγκενεκ) , Μπέχιτς, Σούταρ, Ρόουλς- Μόουι, ΜακΓκρί (73′ Μαμπίλ), Ιρβάιν (85′ Μπάκους) – Γκούντγουϊν (74′ Κουόλ), Λέκι, Ντιουκ (56′ Κάμινγκς)