H Μονακό νίκησε 92-78 τη Φενέρμπαχτσε, κι ανέβηκε στο 14-13

Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ήταν ο Ντιαλό με 24 πόντους

Μία καταιγιστική Μονακό δεν άφησε περιθώρια στη Φενέρμπαχτσε, την οποία νίκησε άνετα 92-78, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και τους δέκα πόντους της ήττας στον πρώτο γύρο στην Κωνσταντινούπολη.Παράλληλα, η ομάδα του Πριγκιπάτου ανέβηκε στο 14-13 και έμεινε γερά στο «παιχνίδι» της οκτάδας, με τους Τούρκους να υποχωρούν στο 12-11.

Κορυφαίος για τους Μονεγάσκους ήταν ο Ντιαλό με 24 πόντους, με τον Μοτιεγιούνας να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 18π. και 9 ριμπάουντ.Από το σύνολο του Τζόρτζεβιτς, ξεχώρισε ο Ντε Κολό, ο οποίος στην επανεμφάνισή του είχε 19 πόντους, με τον Γκούντουριτς να προσθέτει 18π.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και το σκορ να πηγαίνει ψηλά, με τη Φενέρμπαχτσε να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά (19-20). Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δυο τους (28-28), μέχρι το 12’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε μία… καταιγίδα από τη Μονακό, η οποία πάτησε το… γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-3, έφτασε στο +22 (53-31), που το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (55-33).

Ο Τόμας εκτόξευσε τη διαφορά στο +27 (66-39) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Έκτοτε, οι Μονεγάσκοι έριξαν κάπως τις… στροφές τους, αλλά η διαφορά παρέμενε στα ύψη, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο +20 (75-55).

Η Φενέρμπαχτσε έκανε προσπάθεια να ψαλιδίσει τη διαφορά (81-66), μέχρι το 34’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς για το +21 (90-69) και παρά τη νέα αντίδραση των Τούρκων, πήραν τη νίκη με το τελικό 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 55-33, 75-55, 92-78

Μονακό-Φενέρμπαχτσε 92-78