H Ντόρτμουντ πέρασε στην κορυφή

Δύσκολη νίκη απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης 1-0

Έστω και δύσκολα η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη απέναντι στην Βέρντερ, για να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας με 20 βαθμούς και ματς περισσότερο.

Θυμίζουμε πως η ομάδα της Βεστφαλίας, έχει μια εκπληκτική προϊστορία 19 ετών, που την θέλει να μην χάνει ποτέ εντός έδρας ματς της Παρασκευής. Με τη νίκη αυτή πήρε και μια μορφή ρεβάνς για το 2-3 της προηγούμενης σεζόν από την ομάδα της Βρέμης.

Οι Βεστφαλοί θα μπορούσαν να μην έχουν μπλέξει σε περιπέτειες, αν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους, με κορυφαία αυτή του Μάρκο Ρόις στο 32ο λεπτό, όταν μετά από συνδυασμό με τον Μπράντ, ο έμπειρος επιθετικός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τελικά η λύτρωση για την ομάδα του Έντιν Τέρζιτς ήρθε στο 67ο λεπτό, μετά από μια όμορφη ασίστ του Τσαν που βρήκε τον Μπραντ και αυτός με δεξί σουτ νίκησε τον πορτιέρε της Βέρντερ, Tσέτερερ για το 1-0. Θυμίζουμε πως η Ντόρτμουντ έχει την επόμενη αγωνιστική της υποχρέωση για το Τσάμπιονς Λιγκ