MUNDIAL

H Πορτογαλία λύγισε το Λουξεμβούργο

Στη κορυφή και η Σερβία

Ήταν… Πορτογαλία στο δεύτερο. Η παρέα του Κριστιάνο ζορίστηκε περισσότερο από το αναμενόμενο στο εκτός έδρας ματς με το Λουξεμβούργο, αλλά στο φινάλε κρατάει τη νίκη με 3-1 για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Οι γηπεδούχοι όχι απλά άντεξαν πίσω, αλλά έβαλαν και πολύ δύσκολα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Ροντρίγκες έπειτα από σέντρα του Σινάνι από τα δεξιά με το αριστερό. Η απάντηση δόθηκε από την Πορτογαλία σε κρίσιμο σημείο και συγκεκριμένα στα χασομέρια του πρώτου μέρους. Με τον Ζότα να κάνει άπιαστη κεφαλιά στη σέντρα του Νέτο.

Σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά μετά έγινε το 1-2. Ο Κανσέλο σέντραρε από τα δεξιά, ο Ρονάλντο πλάσαρε από κοντά και ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Κριστιάνο να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη, λίγες μέρες μετά το πολυσυζητημένο ματς με τη Σερβία. Ο Παλίνια «κλείδωσε» το «τρίποντο» στο 80’ για την Πορτογαλία, που έφτασε τους 7 βαθμούς, έχοντας όσους και η Σερβία που είναι μαζί στην κορυφή. Στο 87′ ο Σανό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο.