H Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε την αξιόμαχη Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 88-71

Έκανε το «4 στα 4» στη φετινή Ευρωλίγκα!

Παρά το γεγονός πως η Αρμάνι Μιλάνο τους έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο, οι «μερένχες» με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο 20λεπτο λύγισαν τους Ιταλούς με το εντυπωσιακό 88-71, παίρνοντας έτσι το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο… αγέρωχος, Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Χεζόνια και Καμπάτσο με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για την Αρμάνι, που μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού έπεσε στο 1-2, ξεχώρισε ο Σιλντς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το ματς:

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και με σύμμαχο την καλή της άμυνα προηγήθηκε 11-5 στο 4′. Γκάμπριελ Ντεκ και Έντι Ταβάρες έδωσαν επιθετική ώθηση στη Ρεάλ, η οποία μέσα σε ένα τρίλεπτο έφερε τούμπα το ματς (16-15), προτού οι Ιταλοί βρουν εύκολους πόντους στο φινάλε για το υπέρ τους 25-19 του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα συνέχισε μέσω της καλής της άμυνας να δημιουργεί προβλήματα στην επίθεση της Ρεάλ, διατηρώντας έτσι μια διαφορά ασφαλείας. Μάλιστα, με τρίποντο του Χολ στο 17′, η Αρμάνι πήγε στο +9 για το 30-39. Οι Ισπανοί μάζεψαν τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου και με buzzer-beater τρίποντο του Γιουλ στην εκπνοή έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με απόλυτη ισορροπία (42-42).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και δεν ξανακοίταξε πίσω της, «καθαρίζοντας» εύκολα τη νίκη. Με πλουραλισμό στην επίθεση, αλλά και με εξαιρετική άμυνα, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (67-61), εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές στην τελευταία περίοδο για το τελικό 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-42, 67-61, 88-71.