GRAND SLAM

Η 3η φορά που οδηγήθηκε σε 5ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν η φαρμακερή

O Christopher Eubanks κέρδισε και τον Στέφανο Τσιτσιπά, με 3-6, 7-6 (4), 3-6, 6-4, 6-4

Το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί και η τρελή πορεία στο ντεμπούτο του στο Wimbledon συνεχίζεται για τον Christopher Eubanks, που κέρδισε και τον Στέφανο Τσιτσιπά, με 3-6, 7-6 (4), 3-6, 6-4, 6-4, για να μπει στα προημιτελικά του Wimbledon.

Ο 27χρονος Αμερικανός, Νο.43 στην παγκόσμια κατάταξη, παίζει το καλύτερό του τένις αυτή την περίοδο και αυτή ήταν η 1η νίκη του απέναντι σε Top 10 και Top 5 παίκτη.

Θυμίζουμε πως 2 εβδομάδες πριν, ο Eubanks είχε κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του στο 250άρι της Μαγιόρκας και έκτοτε παραμένει αήττητος στο χορτάρι, φτάνοντας σήμερα τις 9 νίκες στη σειρά!

Βεβαίως η σημερινή είναι με διαφορά η μεγαλύτερη πρόκριση της καριέρας του, αφού η προηγούμενη καλύτερη πορεία του σε ένα Slam ήταν ο 2ος γύρος!

Θα βελτιώσει κατά 11 τουλάχιστον θέσεις την τωρινή του θέση, που είναι και το career high του (ανεβαίνοντας στο Νο.32 ή ακόμα και στο Νο.31 από απόψε αν χάσει ο Matteo Berrettini), ενώ θα έχει τη δυνατότητα να παίξει ένα πολύ μεγάλο ματς την Τετάρτη, με αντίπαλο τον Daniil Medvedev για τα προημιτελικά του Wimbledon.

Για τον Τσιτσιπά, αυτή ήταν η 3η φορά που οδηγήθηκε σε 5ο σετ σε μια αναμέτρησή του για φέτος στο Wimbledon και η “φαρμακερή”. Θυμίζουμε πως είχε χρειαστεί να αποκλείσει 2 πρωταθλητές Grand Slam στους πρώτους 2 αγώνες του στο τουρνουά, τους Dominic Thiem και Andy Murray, παίζοντας και με τους δυο αγώνες των 5 σετ.

Σήμερα, αν και ο Στέφανος ήταν ο μόνος παίκτης που έκανε break και είχε break points για τα πρώτα 3,5 σετ και γενικά έδειχνε να ελέγχει μέχρι ένα σημείο το ματς, ο απρόβλεπτος Eubanks κατάφερε να τον ταλαιπωρήσει, να τον κάνει να αμφιβάλλει και τελικά να βρει και λύσεις στο σερβίς του Έλληνα τενίστα, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα σε 4ο και 5ο σετ.

Πιο αναλυτικά, ο Τσιτσιπάς έκανε 2 break στο 1ο σετ, στο 3ο (2-1) και στο 9ο game, για να το κατακτήσει με 6-3. Στο 2ο σετ δεν απειλήθηκε το σερβίς του, έχασε όμως 3 break points και αυτό του στοίχισε, αφού ο Eubanks κατέκτησε το tie-break με 7-4 και έμεινε ζωντανός.

Στο 3ο σετ ο Στέφανος “έσπασε” ξανά 2 φορές τον Αμερικανό, σε 5ο (3-2) και 9ο game (6-3), για πρώτη φορά όμως αντιμετώπισε break point στο δικό του σερβίς, στο 7ο game του 4ου σετ (3-3, 30-40).

Στην προκειμένη το έσβησε, ωστόσο ήταν η αρχή για μια πολύ διαφορετική εικόνα παιχνιδιού από εκεί κι έπειτα, με τον Eubanks να κάνει τελικά το πρώτο του break στο ματς και να παίρνει το 4ο σετ με 6-4.

Στη συνέχεια ο Αμερικανός άνοιξε με break το 5ο σετ, όπου προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3, όμως έκανε ξανά κακό game από το σερβίς στο αμέσως επόμενο game και βρέθηκε πίσω με 3-4.

Αργότερα έκανε την καλύτερή του προσπάθεια για να κρατηθεί στο παιχνίδι, όμως ο Eubanks παρά την απειρία του βγήκε από δύσκολες καταστάσεις, κρατώντας το σερβίς του από το 0-30 για το 5-3, καθώς και σώζοντας 2 break points στο 10ο game, για να διαμορφώσει το τελικό 6-4 και να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του σε 3 ώρες και 4 λεπτά συνολικού αγώνα.