BCL

Η ΑΕΚ, πάτησε την Γαλατά 81-71 και… ονειρεύεται πρόκριση!

Κορυφαίος για την «Ένωση ήταν ο Ακίλ Μίτσελ με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ

Με μια γεμάτη, ψυχωμένη και σοβαρή εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η ΑΕΚ λύγισε την Γαλατάσαραϊ μέσα στην Κωνσταντινούπολη με σκορ 81-71 για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League, και μπήκε δυναμικά στο κόλπο της πρόκρισης!

Εξαιρετικό ήταν το διάβασμα του αγώνα από τον Ηλία Καντζούρη, ο οποίος είδε πολλούς από τους παίκτες να εξελίσσονται σε πρωταγωνιστές και να βγαίνουν μπροστά σε κρίσιμα σημεία, ενώ σημαντικό είναι και το γεγονός πως η ΑΕΚ πήρε διψήφια διαφορά, η οποία στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων και σε περίπτωση ισοβαθμίας μπορεί παίξει τη δική της σημασία!

Κορυφαίος για την «Ένωση» που ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 1-1, ήταν ο Ακίλ Μίτσελ με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Στρέλνιεκς (18π., 3ρ.) και Φλιώνης που άγγιξε το triple-double (11π., 10ρ., 9ασ.)!

Για την ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη (1-1 ρεκόρ), που σούταρε με μόλις 37% εντός πεδιάς (10/36τρ., 28%), ξεχώρισε ο Ένις με 18 πόντους.

Το ματς:

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να εμφανίζεται διαβασμένη στο «Σινάν Ερντέμ», περιορίζοντας την περιφερειακή γραμμή της Γαλατάσαραϊ, αλλά και την κυκλοφορία της μπάλας των γηπεδούχων.

Με τον Δημήτρη Φλιώνη να πετυχαίνει έξι διαδοχικούς πόντους και τον Μάιλς να ευστοχεί σε τρίποντο, η «Ένωση» προηγήθηκε με 16-15 στο 8’. Ράσελ και Κοκσάλ, όμως, έφεραν τους γηπεδούχους στο +3 (19-18), με τον Ξανθόπουλο να μειώνει στον πόντο, για το 19-18 της πρώτης περιόδου.

Γαλατάσαραϊ-ΑΕΚ:

Η έλευση των Γιάνκοβιτς και Στρέλνιεκς στην πεντάδα της ΑΕΚ, έδωσαν επιθετική «πνοή» στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη, που σε συνδυασμό με την κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ, έφεραν την «Ένωση» σε θέση οδηγού. Με τον Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους και τον Λιθουανό άλλους επτά, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 για το 33-28 στο 17′!

Κάπου εκεί όμως, έχασε το καθαρό μυαλό, με τη Γαλατά, να εκμεταλλεύεται τα λάθη της ελληνικής ομάδας, και με δύο απανωτά δύσκολα στεπ-μπακ τρίποντα του Ένις να περνάει μπροστά (34-33). Το λέι-απ του Μίτσελ και οι βολές του ΜακΓκί, έστειλαν τη Γαλατά στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή στο σκορ (36-35).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου το ματς απέκτησε… δαιμονιώδη ρυθμό (21-26 το επιμέρους σκορ), καθώς αμφότερες οι ομάδες… εκτόξευσαν τα ποσοστά τους στο σουτ. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, και με τους Μίτσελ και Παπαδάκη να ηγούνται στην επίθεση, η «Ένωση» προηγήθηκε με +4 και 50-46 στο 25′.

Τα τρίποντα των Κολογιάρο και Κοσλάλ έφεραν το ματς σε ακόμα μία ισοπαλία (52-52), με τους Γουίλιαμς και Στρέλνιεκς στη συνέχεια, να… πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα τους Τούρκους για το 58-52 στο 27′, κάνοντας τον Ηλία Καντζούρη στον πάγκο να ξεσπά σε πανηγυρισμούς! Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, η ΑΕΚ έπαιξε καλή άμυνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +4 και το 61-54.

Η διαφορά του σκορ μπορεί να ήταν μικρή και τα πάντα να ήταν… ρευστά ως προς την εξέλιξη του αγώνα, ωστόσο η ΑΕΚ έβγαζε την εντύπωση πως δύσκολα θα χαθεί αυτό το ματς. Παρά την αντεπίθεση της Γαλατά (66-68 στο 35′), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις με τους Μίτσελ, Φλιώνη και Γουίλιαμς, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 και το 75-68 στο 39′! Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η ΑΕΚ αποδείχθηκε εύστοχη από την γραμμή των βολών, πανηγυρίζοντας στο φινάλε μια τεράστια νίκη με σκορ 81-71 επί της Γαλατά!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.

Δείτε εδώ την στατιστική της αναμέτρησης.