Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι των «Δικεφάλων» 72-67

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Ανγκόλα και Παππά

Το ντέρμπι των «Δικεφάλων» βάφτηκε… κιτρινόμαυρο! Παρά τις σημαντικές απουσίες των Ανγκόλα και Παππά, η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 72-67 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, εκείνο που έκανε τη διαφορά και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της «Ένωσης» ήταν η τρίτη περίοδος, εκεί όπου η ομάδα του Δέδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-10, βάζοντας τις βάσεις για το έκτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν (6-6).

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Χάμερ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), οι οποίοι πήραν στις πλάτες τους την «Ένωση» στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησαν σε μια μεγάλη νίκη. Από κοντά ακολούθησαν και οι Κουζέλογλου (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κολόμ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που υποχώρησε στο 5-7, βάζοντας τέλος σε ένα σερί δύο νικών, ξεχώρισαν οι Τζόουνς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6/13 εντός πεδιάς) και Μάντζαρης (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Το ματς:

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το πρώτο τρίλεπτο (6-6). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις επιθετικές λύσεις δια χειρός Μάντζαρη και Τζόουνς, και σε συνδυασμό με τις λάθος αποφάσεις της ΑΕΚ στο επιθετικό κομμάτι, έτρεξε ένα σερί 9-2 για το +7 και το 15-8 στο 6’.

Και ενώ η «Ένωση» έδειχνε να κολλάει εκτελεστικά, ο Δημήτρης Φλιώνης ανέλαβε δράση και με οκτώ πόντους στα τελευταία λεπτά της περιόδου, έδωσε επιθετική «πνοή» στους γηπεδούχους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία (21-21).

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Έχοντας την ψυχολογία και το μεμέντουμ με το μέρος τους, οι παίκτες του Στέφανου Δέδα κυριάρχησαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 29-21. Η απάντηση του ΠΑΟΚ όμως ήρθε με… καταιγισμό τριπόντων, αφού ΝτιΛέο και Μάντζαρης βρήκαν τρία διαδοχικά σουτ πίσω από τα 6.75μ. για την προσπέραση (29-30 στο 14’)!

Ο Μάντζαρης (11 π., 5 ρ., 5 ασ. Στο πρώτο ημίχρονο) συνέχισε να είναι «καυτός» από μακριά, και με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να βρίσκει εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών έκλεισε το ημίχρονο στο +5 για το 41-36.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Η διακοπή του ημιχρόνου φαίνεται πως «αφύπνισε» την ΑΕΚ, η οποία βγήκε στο παρκέ του Κλειστού των Άνω Λιοσίων για την τρίτη περίοδο με εντελώς διαφορετική ψυχολογία! Η «Ένωση» έβγαλε μια τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με αιχμή του «δόρατος» τους Ίαν Χάμερ και Έρικ Γκρίφιν.

Με άμυνα για… σεμινάριο και τον Χάμερ να σκοράρει 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 22-6 στα πρώτα έξι λεπτά του δεκαλέπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +11 και το 58-47! Στη συνέχεια έπεσε ο ξέφρενος ρυθμός που έδωσε η ΑΕΚ στο ματς, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ελάχιστα στα τελευταία τέσσερα λεπτά, και την «Ένωση» να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο στο +10 (61-51).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά μέχρι και το +13 με τρίποντο του Χάμερ (66-53 στο 34′). Ζερμέν Λοβ και Μάρβιν Τζόουνς ηγήθηκαν της αντεπίθεσης του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, με τους Θεσσαλονικείς πάντως να μειώνουν μέχρι τους τρεις (68-65 στο 39′), με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει την ΑΕΚ «αγκαλιά» με τη νίκη (72-67).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67.